| Socherboom10 a întrebat:

Am 14 ani si as dori sa ma apuc de o arta martiala/stil de lupta, mai exact vreau sa ma apuc de una care se concentreaza pe stand-up fighting, nu pe grappling sau submissionuri cum e BJJ.
Imi puteti recomanda cateva?
Multumesc anticipat.

13 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

Aikido, la ala te misti cel mai putin
insa e ineficient impotriva cuiva care e destul de inalt, destul de greu, destul de bine infipt pe picioare si care nu vrea sa se lase "dus" (adica miscat)... pentru ca Aikido se bazeaza pe forta si inertia adversarului

altfel, Wing Chun, e mai rar in afara Chinei pentru a fost timp de secole un secret absolut, si din cauza asta se considera ca a fost ucis Bruce Lee (preda Wing Chun la non-chinezi) si este un stil care, cand a fost inventat, o femeie scunda si slabuta putea sa bata cu mainile goale un razboinic inarmat si in armura
insa vad ca e ceva si in Romania:
https://www.google.com/search?q=Wing+Chun
apasa si pe maps, daca vrei localizare pe harta

| AnastasiaK a răspuns:

Box, Kickboxing, karate kyokushin, shotokan

| Sn4k3 a răspuns:

Kickbox, muay thai, box, taekwondo

| baru a răspuns:

Incepe cu baza..Multi se inscriu, putini sunt chemati!

| Bizon95 a răspuns:

Revin
Krav Maga stil dezvoltat de Mosad pentru proprii lor agenti, si care a devenit public, este FOARTE TARE:
https://www.youtube.com/watch?v=qWJlooO_4jQ
si e si in Romania:
https://www.google.com/search?q=krav+maga
si asta cred ca e raspunsul corect la intrebarea ta, e sitilul cu cel mai putin bullpoop dintre toate, si cel mai eficient

totusi, revin cu link-uri:
Aikido, este Steven Seagal pe bune acolo, a facut aikido in realitate, de aia i-au iesit scenele de lupta din filme asa de bine:
https://www.youtube.com/watch?v=DVs--uHf4sE

wing chun
https://www.youtube.com/watch?v=-uSZ3Mj5Pw0

| Socherboom10 explică (pentru Bizon95):

Stilurile acestea te invata cum sa te lupti contra unui grup mai mare de persoane? Gen 1vs4 spre ex.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Socherboom10):

Nu exista asa ceva decat in filme.

| Bizon95 a răspuns (pentru Socherboom10):

Da, sunt unele dintre cele mai eficiente stiluri fara sa ai nevoie de o forta fizica mare!

stilurile propuse de Sn4k3 sunt la celalalt capat, trebuie sa fii foarte bun ca sa fii eficient si necesita ani de antrenament sa ajungi in forma optima

| Cosmin86 a răspuns (pentru baru):

Aparent tu nu prea esti chemat, ca dupa ce aberezi uneori nici macar nu dai reply la comentarii.

TE DOARE MANA sa raspunzi?

| Abx12 a răspuns:

Karate, eu am facut 2 ani de ashihara, unde am pus in miscare totii muschii. E un still de lupta foarte interesant. Dupa 2 ani de karate in momentul de fata imi place cum arat.

| baru a răspuns (pentru Cosmin86):

Decat sa deschizi un comflic cu cineva, mai bine il aplanezi. Este bine de stiut!

| Cosmin86 a răspuns (pentru baru):

Wow, nu te-a durut mana sa raspunzi! Ca in general trantesti un comentariu si daca te intreaba cineva ceva nu mai raspunsi, mult prea COMOD.

| baru a răspuns (pentru Cosmin86):

Da, ai dreptate. Dar nu din comoditate...La tine am facut o exceptie, datorita faptului ca ai fost interesat de Artele Martiale.