| SasukeCS2 a întrebat:

Salut sunt baiat, am 18 ani si vreau sa ma apuc de o arta martiala. Mai sunt bun de ceva la varsta asta? Adica mai pot invata miscarile? Daca da ce arta martiala imi recomandati? Apropo nu vreau sa devin expert/profesionist in asa ceva dar vreau sa o fac pentru aparare. In cazul in care sunt agresat, lovit sa ma apar folosind aceste cunostinte de lupta. Am vazut prin filme ca artele martiale sunt de temut. Ofer fundita promit.

10 răspunsuri:
| boogdan91 a răspuns:

M-ai dat gata cu arta ta martiala laughing Mai era unu care a venit acum 1 luna sa se angajeze si zicea ca stie shaolin kong fu(el saracu se uitase la filme) laughing.
La 18 ani nu e tarziu sa te apuci de un sport, mai exact lupte, doar ca pe langa miscarile de arte martiale ai nevoie nevoie si de masa musculara, forta, degeaba stii tu cum sa lovesti si unde, ai miscari rapide bla, bla daca nu ai forta. Apuci sa ii dai 2-3 picioare in cap unui malac dar daca nu-s letale degeaba, iti prinde el un pumn din fundul gradinii si te ia SMURD-u. Sfatul meu, daca vrei sa te apuci de lupte e sa mergi si la o sala de forta in paralel. Numai bine!

| SasukeCS2 explică (pentru boogdan91):

Bogdan eu fac sala de Fitness (sau sala de forta, fiare...) de 1 an si 4 luni, nu am degand sa ma las, pot sa fac si "lupte" si sa imi continui sala de forta in paralel. Am forta, poate ca nu sunt Mister Muscle (Domnul Musci), am forta, rapiditate in maini, forta in picoare si am observat ca pe langa toate astea am un fel de instinct, un fel de reflex care se activeaza automat: In timp ce avem materia sport, pe teren noi baietii mai facem cate o lupta, in gluma adica nu lovim cu toata forta, nu lovim sub centura sau la fata, dar lovim la ficat, coaste, lovituri care sunt destul de dureroase si iti taie respiratia, eu le pot anticipa si ma pot feri de cateva dintre ele, cam 50% din atacuri le blochez sau ma feresc de ele. Cat despre un atac din fundul gradinii sunt de acord cu tine, daca acel atac este lansat de un tip care are multa forta, mai multa ca mine si mai ales daca mi-l da in moaca sunt pe podea 99.9%, daca acel tip este rapid, dar daca sta un an pana isi ia avant nu o sa fiu prost sa stau ca o mumie o sa ma feresc, daca pot. Sa revenim la intrebarea mea, fac sala (in paralel dupa cum ai spus), am forta, nu este asta o problema iti zic serios, deci poti sa imi dai un alt raspuns la intrebare te rog frumos?

| boogdan91 a răspuns (pentru SasukeCS2):

Da ma, poti sa te apuci. Iti ziceam ca e tarziu daca erai trecut de 30, asa la 18 e OK. Multa Bafta!

| SasukeCS2 explică (pentru boogdan91):

"Daca da ce arta martiala imi recomandati?" am spus in intrebari, deci stii una care ar fi buna pentru mine, te pricepi la una anume, ai experienta, mi-o recomanzi? Multumesc.

| boogdan91 a răspuns (pentru SasukeCS2):

Nu-ti pot eu recomada un stil anume pentru ca nu te cunosc, fiecare e cu stilul lui.
Dar totusi imi permit sa-ti recomand sa te apuci de un alt sport de contact daca tii neaparat sa stii sa te aperi.
In arte martiale dureaza mult pana o sa apara rezultatele si e ..sa-ti zic mai pe scurt-pentru mine un luptator de arte martiale nu are nici o sansa in fata unuia care face box, kick boxing, pentru ca asta cu artele martiale, orice stil ar avea nu poate sa se fereasca de lovituri, sa tina garda ca unu care stie box sau k.b.

| iefsul a răspuns:

Aikido

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La ce bun daca nu vrei sa devii bun, daca mergi cu gandul asta nu poate nici miscarile no sa le inveti.
E bine sa te implici ceva mai mult si sa iti doresti mai mult decat un regular in artele martiale.
Sper sa nu ma bati daca o sa ne intalnim.big grin

| SasukeCS2 explică (pentru anonim_4396):

Nu, nu o sa te bat daca ne intalnim, nu vreau sa invat arte martiale ca sa ii bat pe altii sa le arat eu cine e smecheru', cine e sefu', eu vreau sa invat ca sa ma apar impotriva "smecherilor" in cazul in care ei da in mine, ma lovesc, ca doar nu o sa stau ca un sac de box "sa o i-au pe coaja", "sa ma macheze la ochi", vreau sa stiu sa ma apar (sa atac cand sunt atacat mai exact)intelegi? In intrebare am spus daca sunt bun, daca mai pot invata miscarile, adica pentru unele miscari iti trebuie antrenament de mic, pentru ca, cand esti mic esti mai flexibil, insa acum la 18 ani ai mei oasele nu mai sunt chiar asa flexibile la asta ma refer. Eu vreau sa fiu bun, adica sa stiu miscarile, sa le execut corect, am vointa, eu m-am referit la faptul ca nu visez sa fiu campion, luptator renumit la asa ceva, cum este Jackie Chan, Jet Lee si multi altii (asta ar fi un vis), ei practica de la o varsa frageda sa zicem cam de la 6 ani asa. Eu care sunt un incepator nu ma pot compara cu unul care a practicat Karate de la 6 ani si este foarte talentat la ceea ce face, adica de la 6 ani si pana la 18 ani sunt 12 ani de experienta e clar ca un asemenea om "ma face, ma bate mar".
Acum daca esti lamurit te rog raspunde-mi la intrebare.

| Legionarul2000 a răspuns:

Man, du te la orice arta martiala, dar din tot sufletul nu recomand box ul si kick boxing ul nu este folositor. Daca chiar vrei sa te aperi du te karate la TKD kyokushin ul este un adevarat sport de contact, iti dezvolti musculatura tot tot nu te mai lua dupa altii.Care spun poa du te la mma la box kick boxing.MMA ul este sport de divertisment.

| alike1461 a răspuns:

Eu iti recomand sa te apuci de kempo este un sport foarte complex si te ajuta foarte mult:*