| User23434 a întrebat:

Salut, am de gând sa ma apuc de sala și vreau sa știu ce alimente nu trebuie sa lipsească din alimentația zilnica? Scuzați exprimarea!

4 răspunsuri:
| Sethy79 a răspuns:

Sincer, cred ca esentiale ar fi legumele si carnea, si macar o data pe saptamana sa consumi iaurt grecesc, si multe fructe.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Sethy79):

Esentiale ar fi CARBOHIDRATII (care nu se gasesc nici in legume si nici in carne) si PROTEINELE (care, pe langa carne, se mai gasesc in oua, branza, peste, etc.).

| RAY a răspuns:

O alimentatie sanatoasa, dieversa

Carbo =astia dau energie organismului, deci sunt esentiali inainte de a face sport
Proteinele = creaza masa musculara = sunt foarte importanti
Grasimi =nu trebuie evitate, ei joaca un rol important pentru hormoni, sa nu uitam de testosteron
dupa cum vezi toti macronutrienti sunt esentiali si apa, fara apa in 3 zile murim, fara aer in 4 minute, metidatia ajuta mult, yoga, lipsa stresului, somnul =doar in timpul somnului creste masa musculara