| Bilii a întrebat:

Salut.Am inceput sa fac exercitii cu gantere si haltera acasa.Si cred ca intr-una din zile am c am exagerat si acum ma doar mana stanga cand o indrept si cand fac exercitii cu ganterele. Si cu durerea asta nu mai pot sa fac asa de mult si corect exercitiile. Sa iau pauza pana cand imi trece durerea? Sau sa continui, ca trece ea.

Răspuns Câştigător
| DanielVălean a răspuns:

Pauză, sigur. Sunt șanse foarte mari, așa cum ai spus și tu, ca în urma exagerărilor să fi suferit o mică întindere musculară, mai ales dacă mușchiul nu era încălzit înainte și ai pus greutate mare din prima. Dacă am dreptate și e într-adevăr o întindere musculară, durează câteva săptămâni. Ce e important e să nu mai faci efort prea mare cu mâna respectivă fiindcă dintr-o întindere musculară se poate ajunge cu ușurință într-o ruptură musculară, care e foarte dureroasă și trece cu foarte mare greu.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ia o pauza pana trece complet mana.

| Cosmin86 a răspuns:

O haltera are 2.2 metri si 20 kg, fara niciun disc pe ea... cum o manevrezi prin casa? Stai la vila si ai o camera spatioasa dedicata doar pentru antrenamente?

| ReddY25 a răspuns:

Hm,ia pauza pana trece, e mai bine decât să te trezești cu diverse probleme