| Alezwt2005 a întrebat:

Salut, am o bicicletă rockrider50 și aș dori să aflu dacă pot să-i pun frâna pe disc.
Mulțumesc anticipat

1 răspuns:
| Sekim a răspuns:

Salut
Poti pune frane pe disc la aproape orice bicicleta.
Franele pe disc sunt :
1. Frane hidraulice
2. Frane mecanice
Depinde de tine cum vrei sa ai pe bicicleta. Franele mecanice sunt mai ieftine dar nu sunt chiar la fel de eficiente ca cele hidraulice. Daca iti pui frane hidraulice exista cateva avantaje si dezavantaje :
- daca iti iei de la shimano, o sa trebuiasca sa ii faci aerisiri la frane
- daca iti iei de la alta firma, o sa trebuiasca sa schimbi uleiul din frane ( DOT ) din an in an daca tin bine minte
- la franele hidraulice placutele de frana se tocesc putin mai greu din cauza lichidului.

Din cate stiu, pentru a pune frane pe disc, trebuie schimbat cercul. Enjoy.