| Ene_George_1996 a întrebat:

Salut, am si eu o intrebare deci daca iau proteine si trag de fiare imi poate afecta cumva sanatatea? sau daca trag de fiare si iau proteine si apoi ma lipsesc de tras de fiare si nu mai iau nici proteine o sa ma ingras? ( stiu suna ciudat ce spun dar nu stiu cum sa ma exprim altfel)

14 răspunsuri:
| Moonlight15 a răspuns:

Tu esti prost? Te umfla pe moment? 0 cunostinte despre fitness, de ce te bagi in seama daca nu esti in domeniu? Nu are treaba... A mai fost postat de sute de ori intrebarea asta! Nu te afecteaza!

| lastOne a răspuns:

Suplimentele sunt strict asta si anume suplimente la o masa/dieta cat mai variata si echilibrata pentru scopul pe care ti l-ai propus.

Daca te hotarasti sa iei suplimente incearca sa le eviti pe cele care contin Sucraloza(E955), Aspartam-K(E950) sau Aspartam(E951).

| hgcl a răspuns:

Daca tragi de fiare si consumi o pudra proteica intre timp, o sa ai rezultate mai bune fara sa iti afecteze sanatate in vreun fel.
Pudrele proteice sunt mancare, prin procese de fabricatie se ajunge la acea pudra.
De ce este benefica pentru un sportiv acea pudra proteica: fiecare sportiv are un barem de proteine si carbohidranti asta depinde de kg si scop, acel sportiv in loc sa manace 500g de carne, sa bea 2 l de lapte si sa manance 20 de oua pentru a-si asigura 40 de grame de proteina ( este doar un exemplu) pentru a nu manca toata mancare pe care eu am enumerato si a-si forta ficatul si intestinul subtire, isi face 30-40 de grame de pudra in 300 ml de apa. Aceasta pudra va fi mult mai usor de digerata de organism. Deci nu este nici un motiv pentru care sa te impacientezi ca o sa iti afecteze sanatatea. Folosete suplimente cu incredere si cu cap.
Iar daca tu o sa te lasi de tras de fiare, atunci nu o sa te ingrasi, ci din contra o sa pierzi din forme (masa musculara) si o sa slabesti. Dar odata apucat si vazand cum apar rezultatele nu o sa iti fie foarte greu sa te lasi, crede-ma.

| alin100 a răspuns:

Nici proteinele, nici suplimentele cu proteine la care cred, ca te referi tu nu iti vor afecta sanatatea.Proteinele le gasesti in carne, branza, lapte.Te vei ingrasa daca in schimbul suplimentelor cu proteine nu inlociuesti cu proteine animale sau vegetale.De exemplu iei un supliment cu cu 30 g de proteine.In loc de acel supliment mancanci 100 g piept de pui si 50 de g branza de vaca.Steroizii iti vor periclita sanatatea, deoarece steroizii sunt doar niste droguri care nu te ajuta la nimic

| vladuss09 a răspuns:

Daca iei proteine artificiale o sa iti afecteze ficatul
Cat despre mischi ii vor dezvolta atat timp cat iei proteine si faci sala, cand ai sa te opresti a mai face aceste lucruri o sa ti se lase pielea ca la batrani si muschii ti se vor retrage.

P.s. daca cauti pe net o sa scrieca proteinele si steroizii (in special steroizii) scad potenta la barbati.

| Cosmin86 a răspuns (pentru vladuss09):

Serios? proteinele scad potenta? Ti se "lasa pielea"?

Tu GANDESTI inainte sa spui asemenea aberatii?

Sau ai raspuns la misto?

| vladuss09 a răspuns (pentru Cosmin86):

Sti macar ce inseamna cuvantul "potenta"? Eu zic sa nu comentezi daca nici macar nu esti informat deapre acest subiect. Mai cauta si tu pe internet sau intreaba un medic sa vezi ca aberatii sunt ce spui tu, nu eu...

| Cosmin86 a răspuns (pentru vladuss09):

Am intrebat o gramada de medici specialisti, in cei 10 ani de cand practic sportul asta si de cand citesc despre nutritie.

Arata-mi tu un singur ARTICOL MEDICAL care argumenteaza cum proteinele afecteaza TESTOSTERONUL.

Legat de "se lasa pielea"... NU POTI sa spui "se lasa pielea" si apoi sa pretinzi ca nu esti COMPLET PARALEL.

Astept articolul medical ( nu comentarii pe forumuri ) care sa argumenteze ce-ai putut tu sa ABEREZI in ultimul hal aici.

| vladuss09 a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu caut nimic pe internet pentru ca nu am ce sa iti demonstrez. Eu iti spun din documentare mea proprie si sfaturiile unor medici.

Proteinele in timp favorizeaza ipotenta, plus ca iti strica ficatul, creste corestelrolul, scade durate de viata, pierzi calciu si multe altele. iar toate astea se intampla in timp. Nu o sa iti dai seama acum de efectele negative, si nu stiu ce te revolti as?! Ti frica sa nu patesti ceva? Infine... Eu zic sa o lasi asa. Doar viata ta ii in joc.(cand o sa fi mai invarsta si o sa ai probleme cu ficatul, aminteste-ti de ce)

| Cosmin86 a răspuns (pentru vladuss09):

Am inteles, deci nu ai ce sa demonstrezi.

Daca un doctor spune ca proteinele favorizeaza impotenta, poti sa-i spui ca e COMPLET CRETIN, cand sunt MII de studii ( si in tara si in strainatate ) care DEMONSTREAZA contrariul.

Dar unii DOBITOCI prefera sa traiasca in evul mediu si sa spuna ca "atarna pielea", CUM DRACU sa atarne pielea de la suplimente!

Urmeaza sa-mi spui ca daca nu pup icoane ma fulgera (ca asa spun toti ce cred orice fara demonstratie).

Suplimente cu proteine = mancare concentrata ( sunt extrase din lapte, zer, albus de ou, etc. ).

Deci din ce spun medicii de 2 bani cu care vorbesti tu, ar trebui sa stam NEMANCATI ( sa nu ne afecteze potenta ).

Pune mana si citeste:
http://www.doctor.info.ro/proteine.html
http://www.doctor.info.ro/concentratele_proteice.html

Si discuta si tu cu MEDICI SPECIALISTI in domeniul nutritiei si al suplimentelor, nu cu generalisti, medici de familie, etc., care isi dau si ei cu parerea!

| vladuss09 a răspuns (pentru Cosmin86):

Esti penibil copile... Tine-ti pareriile pentru tine. Chiar nu ma intereseaza aberatiile alea, si era vorba despre proteine artificiale, nu cele care se gaswsc in alimente.

Cand o sa zica un doctor ca proteinele artificiale sunt sanatoase atunci mai bine :-l

| Cosmin86 a răspuns (pentru vladuss09):

Proteinele "artificiale" sunt extrase din mancare, nici macar asta nu stii?

Si da, sunt doctori care sustin asta, doctori cu studii in DOMENIU ( tu probabil intrebi medici de familie sau generalisti ).

Abia ti-am dat articole scrise de MEDICI in domeniu!

Esti ANALFABET? Nu poti citi?

p.s. : am 29 de ani si citesc aproape zilnic despre asta... auzi la el "proteine artificiale".

Viziteaza o fabrica de suplimente.

p.p.s. : tu cand iti rupi piciorul, te duci la dentist sau la ORTOPED? Asa e si aici... trebuie sa intrebi oameni IN DOMENIU.

Intr-un domeniu cu peste 80.000 de articole scrise de medici specialisti, apare un copil care imi explica ei de ce spun medicii cretini intrebati de el!

| Cosmin86 a răspuns (pentru vladuss09):

Cum adica "cand o sa zica un doctor", abia ti-am dat DOUA ARTICOLE scrise de MEDICI!

Tu chiar NU STII SA CITESTI?

| RZV123 a răspuns:

Suplimentele sau proteinele cum le numesti tu nu iti afecteaza sanatatea, doar ca te ingrasi daca te lasi de sala si continui cu ele.
Si nu iti atarna pielea cum zice cineva mai sus. Steroizi sunt cei care te umfla iar apoi cand te lasi scazi in masa.