| Vectra1 a întrebat:

As vrea sa stiu ce se intampla daca iau creatina 2 luni apoi nu mai iau ( dar continui antrenamentul ). O sa revin la forma dinainte de a lua creatina? Dau funda

3 răspunsuri:
| DovleacTurbat a răspuns:

Nu o sa ai nici o forma, vei parea mai mare, mai voluminos pentru ca retine apa in tesut muscular. După terminarea suplimentarii apa se va elimina. Ai grija sa n-ai probleme cu rinichii sau diabet.

| geynar a răspuns:

Nu se va intampla absolut nimic nu o sa simti nici o diferenta C "creatina nu nu este pentru umflarea muschilor" ) iar cu ficatul sau rinichi nu o sa patesti nimic...

| qest11 a răspuns:

Creatina monohidrat ajuta cat de cat dar nu atat de mult pe cat se spune. La inceput iti creste forta cu putin, sa zicem impingi 80kg 5 repetari, iar cu creatina e posibil sa ajungi la 7-8 repetari foarte repede. Eu am luat ani de zile Creatina, aveam in jur de 120kg nedefinit, si nu prea i-am mai vazut rostul. La un moment dat nu am mai luat si nu am observat nici o scadere considerabila de forta. E buna la inceput de drum, iti da un oarecare avant, mai tarziu proteinele si alimentatia fac totul. Probabil mancam multa carne, si din aceasta cauza nu prea am simtit cine stie ce beneficii de pe urma creatinei. Sa bei multa apa odata cu creatina, ca sa protejezi rinichii. Paradoxal, cele mai bune rezultate de forta le-am avut cand nu foloseam cretina. E important sa bei o proteina buna, zer-soia, si ceva gen BCCA, imediat dupa antrenament iar noaptea o proteina pe baza de lapte. Multa sanatate.