| alexblue3 a întrebat:

Carbohidratii is pentru cresterea masei musculare sau pentru cresterea in greutate? Iau si creatina si cred ca ii destul de folositoare! Funda

4 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Regenerarea musculara e facuta de catre aminoacizi gasiti in proteine (definite ca lanturi de 50-50000 aminoacizi). carbohidratii nu au a face cu muschii. insulina nu este legata de carbo (mit despre legatura carbo cu muschi). deci nu, carbo doar te ajuta sa iei in greutate. indirect ajuta la masa musculara dand energie corpului pentru a sustine efortul. dar in mod direct nu. creatina are legatura directa in procesul de crestere in masa musculara ajutand la oxigenarea muschilor si crearea de energie in ATP (bla bla, cauta pe net).

| iCappy a răspuns:

Carbohidratii is pentru ambele.

| florynmondialul a răspuns:

Da! sunt pentru cresterea in"masa" musculara! deoarece corpul ai foloseste pentru energie! fara carbo doar cu proteine nu ai creste nimic in masa musculara sau si daca ai creste doar foarte putin deoarece corpul le-ar descompune pentru energie si nu pentru refacerea tesutului muscular! la fel si la carbo fara proteine nimic muschi doar tesut adipos! impreuna proteinele si carbohidratii aduc castiguri in masa musculara! apropo cand cresti in masa musculara cresti si in greutate!
tine minte:
proteine fara carbo=0
carbo fara proteine=0