| str a întrebat:

Ce ajuta cel mai mult la cresterea masei musculare, creatina sau proteienele astea despre care se tot vorbeste pe toate site-urile?

12 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Creatina da volum muschilor. accentueaza capacitatea de apa pe care o retin muschii cu pana la 80%, mai pe scurt cresti repede, te faci mare, dar mare parte din muschii tai sunt apa. forta si energie o sa ai direct proportional cu cresterea in volum. problema cu creatina este cand te lasi. toata apa acaparata de muschi se duce, o sa faci burta cel mai probabil, slabesti in zonele unde trebuie, forta si energia scad drastic. proteinele nu au efecte secundare. excesul de proteina il elimina corpul natural. excesul de creatina => probleme cu rinichii, ficat.
daca vrei sa te faci mare "repede" creatina e buna pentru ce urmaresti, dar cu mentiunea sa iei cat scrie pe cutie, sa bei minim 3 litri de apa pe zi, si sa nu te lasi de ea. pe de alta parte, daca vrei calitate peste cantitate proteinele sunt mult mai bune. si ca un efect si mai bun al lor, ia aminoacizi lichizi si ia o doza dupa sala, cand muschii sunt inca pompati.

| Kyrie a răspuns:

Daca te incadrezi printre mezomorfi, atunci o sa ai ditamai muschii si fara rahaturi

Mai bine iti dezvolti fibrelewinking, nu-ti umple muschii cu rahaturi din astea fara valoare, o sa ai niste muschi nedefiniti, putin flescaiti si plini de grasime si cand o sa te lasi o sa devii super obez si poti si sa te imbolnavesti, bafta

| JohnnyBi a răspuns (pentru Kyrie):

Singurul rahat din discutia asta e comentariul tau. sa iti explic de ce: in orice tip genetic s-ar afla proteinele NU AU CU CE SA II DAUNEZE. si daca e scandura de brad, o sa il ajuta sa puna pe el, si daca e endomorf, excesul il elimina si nu pune burta mai rau de la ele.
muschii se umfla doar cu oxid nitric (vasodilatator) si creatina (volumizator). daca ia creatina, doar creatina, nu xi O. N, o sa aiba muschi nedefiniti deoarece sunt in mare parte apa, flescaiti te inseli si plini de grasime? cum poti sa ai un muschi plin de grasime? ce treaba au proteina sau creatina cu grasimea? sunt 2 chestii total diferite, si corpul are nevoie de amandoua ca sa aiba energie. grasimea e primul lucru ars de corp in timpul efortului fizic.
daca tu zici ca proteina e un rahat, inseamna ca tu nu mananci carne, lactate, soia, unele legume, oua. ca toate sunt o sursa bogata in proteine. si ori ca le bei ori ca le mananci, difera doar forma lor si timpul de absorbtie.
de imbolnavit, in cazul creatinei nu te imbolnavesti cand te lasi, ci in timp ce le iei. suprasoliciti rinichii si la un moment dat creatina se transforma in creatinina si iti arde tesutul rinichilor. si ficatul cedeaza ca este suprasolicitat. de la creatina mai poti avea probleme cu incheieturile ca muschii nu cresc direct proportional cu incheieturile, si ele cedeaza. o sa te doara sau nu iti mai poti pune baza in ele, cresterea fiind prea diferita pentru corp sa o sustina. luand creatina simti forta de a impinge mai mult decat este normal pentru un nivel la care te afli in momentul respectiv.
super obez nu te faci din creatina, o sa ai un strat adipos in zona abdominala. si e un strat de care scapi foarte greu si cu multa munca.

acum inceteaza sa iti mai dai cu parerea aiurea daca nu esti in cunostinta de cauza. ai dreptate in privinta faptului ca mai bine se face natural, dar daca omul vrea un stimulent, e bine sa explici realele pro si contra ce exista in privinta unui lucru. ti-am mai zis dar vad ca la 17 ani ai minte de copil de 7. decat sa deschizi gura si sa demonstrezi ca esti prost, mai bine taci si lasi decat o impresie ca poti fi.

| Kyrie a răspuns (pentru JohnnyBi):

Bah desteptule, eu intentionat o zic pe romaneste, daca vreau o iau pe filozofica ca tine

Eu prefer sa-i zic decat contra decat pro, nu are rost sa-i zic avantajele cand suntem CONSTIENTI CAT DE MARE PORCARIE E CREATINA, ma refeream la creatine tampitu dracu nu la proteine, esti varza, du-te si oxigeneaza-te pe afara ca dai dovada ca esti drogat.,.,.,.

| JohnnyBi a răspuns (pentru Kyrie):

Corpul tau creeaza cam 10-15g de creatina pe zi, carnea de curcan si vita contin creatina intr-o masura destul de mare. nu te mai trezesti dimineata de frica acum nu? zici ca esti contra, DAR DAI EXEMPLE CRETINE SI PE LANGA SUBIECT. nu faci ce zici tu, induci oamenii in eroare cu prostiile tale. daca nu stii ce se intampla de la un supliment nu iti mai da cu parerea. creatina nu este o porcarie, daca o iei cum scrie pe cutie, si daca e de calitate. NO Xplode este o sursa bogata in creatina ca supliment, si dupa ce m-am lasat de el dupa 3 luni nu am pus burta deloc, nu am scazut nici in volum, nici in greutati. exemplul perfect ca daca iei o creatina de calitate nu are efecte secundare.

citez
"aca te incadrezi printre mezomorfi, atunci o sa ai ditamai muschii si fara rahaturi

Mai bine iti dezvolti fibrele, nu-ti umple muschii cu rahaturi din astea fara valoare, o sa ai niste muschi nedefiniti, putin flescaiti si plini de grasime si cand o sa te lasi o sa devii super obez si poti si sa te imbolnavesti, bafta"

UNDE GATU TAU DE CRETIN AI SPECIFICAT CREATINA/PROTEINA? ala intreaba de ambele, ai raspuns despre ambele.

accepta-ti soarta. esti un ratat, fara cunostinte despre subiect, scrii aici doar ca sa faci si tu raspunsuri pentru cont si sa induci oamenii care nu stiu in eroare. esti un patetic ce nu stie decat sa injure de pasti ca ultimul meltean. du-te la tine la tara unde bate porumbul in geam la etajul 4, ca domeniul nutritie/sport NU e pentru tine.
esti o umbra de om, la 56 de kg care duci lipsa de atentie, si cand iti explica cineva frumos ca NU ai dreptate sari ca din pusca. simti un complex de inferioritate cand are altcineva dreptate si tu nu ai, incerci sa te scoti si ajungi pana la a jigni pe cineva sa te simti important.
te-au neglijat parintii si te razbuni pe net? daca dau de tine pe strada fac atac de cord mai sarmaluta. arati ca un bat de inghetata lins de un caine la 56 de kg. 56 de kg, lipsa de atentie...se leaga intr-un final

| str explică (pentru Kyrie):

Fibrele sunt lucrate destul, fac arte martiale de 3 ani si ''m-am cam saturat dde fibra'' am 1, 70, spatele destul de lat, abdomenul lucrat (astea doua se lucreaza mai usor in cazul meu )am nevoie de ceva ''carne '' pe brate si piept, in brate am 32 cm.

| SpaNu88 a răspuns (pentru Kyrie):

"nu are rost sa-i zic avantajele cand suntem CONSTIENTI CAT DE MARE PORCARIE E CREATINA"
Esti paralel, nu ai o treaba cu sportu' si suplimentele am dreptate?

| Kyrie a răspuns (pentru SpaNu88):

Da sunt foarte paralel...
Daia trag de-mi vin dracii laughing si ma uit la copii de rand cum au carnea mucegaita si flescaita de la faptul ca nu au facut o flotare in viata lor sau ca mananca prea mult sau sportivi care-si baga tot felul de rahaturi de am vazut pe youtube de mi-ra sila de ei saracii

laughing

| SpaNu88 a răspuns (pentru Kyrie):

Copii cu carnea mucegaita si flescaita. inteleg ce te doare straight face mergi la un consult psihologic. prietene esti frustrat si asta nu e bine, poate dauna cresterii maseiwinking

| Kyrie a răspuns (pentru SpaNu88):

laughing
nu am dreptate "sanatosule din punct de vedere psihic"?

E lumea plina de grasi si neantrenati laughing, e nasol, mi se face sila big grin

| Calin_Eugen_1999 a răspuns (pentru JohnnyBi):

Este bun produsul No Xplode?

| RosuCosmin a răspuns:

Cele mai bune sunt proteinele dar si creatina e buna, eu tias recomanda proteinele(sunt mia sanatoase)

Funda?big grin