| Shrek32154 a întrebat:

Ce alimente sunt interzise (nu sunt recomandate ) in culturism?
Alunele sunt bune pentru masa musculara? (pe langa faptul ca au 25 g proteine si 50 lipide pe 100g eu zic ca pui masa. dar in acelasi timp si grasime, si nu vreau brat foarte mare cu grasime happy Mai bine mediu si sa se cunoasca. Dar salamul? Din cate am auzit este foarte daunator. Un exemplu : Salam xy >--- 17 proteine, 37 lipide. dupa ce il consum apoi dau repede jos caloriile pe bicicleta, elimin grasimile? sau raman in corp? Asta m-am tot intrebat, daca consumi un aliment care are multe proteine si multe lipide in acelasi timp iar apoi repede dai jos caloriile corpul va pastra doar proteinele sau si lipidele?

Răspuns Câştigător
| JohnnyBi a răspuns:

Din cate stiu eu grasimile nesaturate sunt doar in peste si nucifere (nuci, alune, caju, migdale, etc). si grasimile nesaturate sunt bune pentru tine. contin omega care ajuta la cresterea masei musculare in mod indirect.
cam orice grasime de origine animala, cu exceptia pestelui, sunt grasimi saturate. adica orice grasime din lactate, carne rosie, mezeluri.

s-ar putea sa ma insel in varietatea alimentelor care contin grasimi saturate, dar la cele nesaturate sunt sigur. tot ce provine din peste si nucifere sunt bune pentru tine.

cat despre surse de proteina, precum zice si cosmin: carne (pui, vita, miel, peste...la porc nu as face o regula din a-l manca), lactate (mergi mai mult pe lapte, branza, iaurt decat pe restul), oua (prefer de prepelita, dar si cele de gaina sunt bune), naut, linte, fasole, mazare (spre deosebire de carne, nu contin toti aminoacizii esentiali corpului. ia-o ca o sursa secundara de proteina) si nu in ultimul rand, soia. grija mare cu ea ca e puternic estrogenica si numai sa devii femeie nu ai nevoie laughing.

6 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Alunele au grasimi nesaturate. adica sunt bune.
salamul are 20% sare. iti dai seama ce e aia?

| Shrek32154 explică (pentru JohnnyBi):

Frate dar cascavalul? ex: rucar. are 24 g proteine si 45 lipide... asta e bun? sau fac colacei.

| Shrek32154 explică (pentru JohnnyBi):

Frate si inca ceva. Am inteles deci alunele sunt bune, dar alunele cu SARE? Am auzit ca daca mananci alimente cu sare creste nivelul de apa in corp si nu se mai cunosc muschii big grin este vreo diferenta dintre alune NORMALE si alune CU sare?

| JohnnyBi a răspuns (pentru Shrek32154):

Da. alea cu sare nu sunt bune. nici prajite. nu am o mana sa scriu tot ca o am in ghips

| JohnnyBi a răspuns (pentru Shrek32154):

Din cate stiu eu grasimile nesaturate sunt doar in peste si nucifere (nuci, alune, caju, migdale, etc). si grasimile nesaturate sunt bune pentru tine. contin omega care ajuta la cresterea masei musculare in mod indirect.
cam orice grasime de origine animala, cu exceptia pestelui, sunt grasimi saturate. adica orice grasime din lactate, carne rosie, mezeluri.

s-ar putea sa ma insel in varietatea alimentelor care contin grasimi saturate, dar la cele nesaturate sunt sigur. tot ce provine din peste si nucifere sunt bune pentru tine.

cat despre surse de proteina, precum zice si cosmin: carne (pui, vita, miel, peste...la porc nu as face o regula din a-l manca), lactate (mergi mai mult pe lapte, branza, iaurt decat pe restul), oua (prefer de prepelita, dar si cele de gaina sunt bune), naut, linte, fasole, mazare (spre deosebire de carne, nu contin toti aminoacizii esentiali corpului. ia-o ca o sursa secundara de proteina) si nu in ultimul rand, soia. grija mare cu ea ca e puternic estrogenica si numai sa devii femeie nu ai nevoie laughing.

| WalterWhite a răspuns:

Alunele sunt bune dar salamul nu.

Răspuns utilizator avertizat