| best112 a întrebat:

Salut, ce înseamna exerciții de izolare?

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Sunt specifice sporturilor gen cuturism alaturi de exercitiile de baza.
Exercitiile de izolare implica in miscare o singura articulatie si, in deci in principiu o singura grupa musculara...

| best112 explică (pentru Simpatic):

Si cum se fac aceste exercitii de izolare?

| Simpatic a răspuns (pentru best112):

Nu sunt expert in domeniul acesta dar am facut ceva sport.
Din cate stiu exercitiile de izolare le recunosti pentru ca majoritatea se fac la aparate de exemplu helcometrul pentru spate etc
Exercitiile pe care le faci cu ganterele si cu haltera in marea lor majoritate sunt exercitii de baza.
Cam asta este sfatul meu pentru un incepator, daca ma insel sa ma corectati.

| best112 explică (pentru Simpatic):

Mulțumesc pentru sfaturi!

| Simpatic a răspuns (pentru best112):

Ma bucur daca ti-am fost de folos.
Daca te apuci de sala te sfatuiesc sa urmezi tutoriale pe net si sa inveti de la instructori cum se fac corect exercitiile si sa nu trisezi repetarile.
Oricum la inceput recomand doar greutati foarte mici, putina lume nu stie faptul ca greutatile mici si cele medii iti dau forma cat si forta, greutatile mari care cica dau masa isi lasa sechele pe articulatii!

5 răspunsuri:
| PopaCatalin26 a răspuns:

Izolezi mușchiul aduci tot sângele pompat pe parcursul antrenamentului in el, de obicei se fac la sfarsit