| Sulty_Mihai_1986 a întrebat:

Ce parte a bratului trebuie dezvoltata mai bine pentru a avea o forta mai mare in brate? Adica ce muschi trebuie lucrat in special pentru a lovi mai tare sau pentru a invinge pe cineva la Skandenberg?

Răspuns Câştigător
| aXy99 a răspuns:

Toti.
La skandenberg este foarte importanta forta si rezistenta antebratului (dar si a incheieturii, iar pe aia nu o poti antrena), totodata, la fel de importanta este si tehnica.
Este bine sa ai toti muschii antrenati. Ai vazut vreo persoana care practica skandenberg (la nivel profesionist) sa aiba doar un muschi dezvoltat, iar restul nu? laughing

2 răspunsuri:
| PIPER23 a răspuns:

A lovi cu pumnul si a face skandenberg sunt 2 lucruri total diferite.
La o lovitura de pumn iti folosesti pana si fesieri si muschii picioarelor, dar in umerii!

Si la skandenberg iti folosesti mai multi muschi, nu doar cei bratului, dar indeosebi antebratul conteaza cel mai mult.

| Cosmin86 a răspuns (pentru aXy99):

Poti antrena incheietura cu exercitii de izometrie.