Întrebare recomandată | duracell56757 a întrebat:

Salut, cum pot dezvolta o conditie fizica buna intr-un timp scurt?

6 răspunsuri:
| raMLesS a răspuns:

Intr-un timp scurt insemnand cat? Conditie buna facand referire la ce? La forta? Anduranta? Masa?
Dati si voi mai multe detalii, mai vad dobitoci care intreaba "Cate calorii trebuie sa mananc ca sa slabesc 5kg" fara sa dea detalii despre inaltime, greutate, si perioada de slabit acele 5kg.

| tudorvolcano a răspuns:

Pentru anduranță, antrenament cardio timp de 2-3 ore, cu ritmul cardiac constant la maxim 120-130.
Indiferent de vârstă, funcționează.

Așa se antrenează cunoștințe de-ale mele în armată în Occident, pentru proba de 15 km.

Vei arde și multă grăsime, și vei vedea pătrățelele.

| Violleta2022 a răspuns:

Facand zilnic exercitii fizice intense, dimineata 1 ora si seara de asemenea 1 ora.

| Fatamuntilor a răspuns:

Ce insemna timp scurt pentru tine? o saptamana, doua, trei? Sau lunii?
Hai sa iti spun ce a mers la mine.
Oboseam si eu pe distante mici
Si atunci mi-am instalatat Pedomentru -contur de pasi. Aplicatia, la kg /inaltimea mea mi-a dat target 6000 de pasi.Am zis apoi ca pot si vreau mai mult si am crescut la 7000.
Asta insemna cam o ora de mers pe jos.SI 5-6 km zilnic.
S-au simtit efectele cam in doua luni.
Si urcatul /coboratul scarilor ajuta.Debui efort mai intens.
Acolo trebuie sa mai lucrez, ca si urcatul dealurilor.
Mai sunt aplicatii de exercitii fizice pe care le poti face acasa.
Totul e sa tii.

| catalin09023 a răspuns:

Salut,

Depinde ce vrei si ce intelegi prin conditie fizica =)
Daca vrei rezistenta: alearga cat de mult (exista aplicatii pentru asta)
Daca vrei forta: flotari - incearca 100 sau peste in fiecare zi (florari in mai multe serii ) si intr-o luna o sa vezi schimbari majore.
Si lista poate continua. Depinde la ce doresti conditie fizica =)

| SkyEL a răspuns:

Uite o chestie pe care am observato eu la mine si cred ca e general valabila pentru ca si altii zic acelasi lucru. Daca o sa te culci seara inainte de ora 22:00 a doua zi o sa te simti incredibil de revigorat si treaz o sa ai un somn foarte odihnitor si o sa dai randament mai bun la lucru sau la scoala unde esti. Daca te culci dupa ora 22:00 o sa te simpti cel mai probabil obosit a doua zi si nu o sa dai randament bun toata ziua. Eu de multe ori cand imi amintesc chestia asta ma pun in pat pe la 20:45 si incerc sa-mi fortez somnul ca sa adorm pana la ora 22:00 si cand reusesc treaba asta ma simt foart revigorat a doua zi pentru ca am avut un somn odihnitor, dar daca nu reusesc sa adorm pana la 22:00 ma simt destul de obosit a doua zii. Incerca sa adormi pe la ora 21:20 si zi-mi cum te ai simtit a doua zi eu zic ca o sa fi mai in forma.