| Alex1234567253a a întrebat:

Salut, daca eu fac sala și îmi antrenez și picioarele regulat o sa mi se sporească viteza? Pare o întrebare banala dar chiar vreau sa știu

3 răspunsuri:
| RTDRomania a răspuns:

Daca nu te antrenezi pentru a avea viteza, atunci nu. In general antrenezi picioarele sa ai forta. Pentru alegare sunt exercitii speciale pentru asa ceva. Poti cauta pe YouTube si ai sa vezi

| Alex1234567253a explică (pentru RTDRomania):

Pai și având forța nu ai o explozie mai puternică când începi să alergi? Chiar și în timpul alergatului

| Cosmin86 a răspuns (pentru Alex1234567253a):

Nu, daca nu o antrenezi specific. E vorba de contractia fibrelor cu contractie rapida. Poti avea forta foarte mare (gen impingi 1 tona cu picioarele 20 de repetari) si totusi sa fii lent, ca nu ai antrenat chestia asta.