| Mark2012012 a întrebat:

Dupa cate zile de facut exercitii fizice vor aparea schimbari fizice pe corp adica muschi vizibili? Am 175 cm inaltime si 80 de kg. De 2 saptamani am inceput sa fac exercitii fizice, acasa, cu ajutorul bancii de fitness si cu haltere. Precizez ca in trecut, eu nu am mai facut sport. Fiecare exercitiu fizic il fac in doua reprize, a cate 15 repetari. Am 3 zile pe saptamana in care fac exercitii. In ziua 1 lucrez la piept, umeri, triceps, in ziua 2 lucrez la spate si biceps, in ziua 3 lucrez la hamstring, quads. Fiecare grupa de muschi imi ia aproximativ 45 de minute cu tot cu programul de 1 minut de pauza.

5 răspunsuri:
| BuLaNNNeL a răspuns:

O singura data pe saptamana fiecare grupa? Cam mult 45 de minute pentru biceps de exemplu. Ce fel de intensitate, ce volum? N-ai mancare n-ai rezultate, imprima-ti bine in cap chestia asta

| SelfieWild a răspuns:

Mamaaa, faci sport nu gluma! Ma rog, rezultatele depind la fiecare persoana pot fi 2 săptămâni, o luna sau chiar 6 luni. Eu îți urez bafta... O sa ai nevoie.

| vladuss09 a răspuns:

Sincer nu lucrezi bine. De exemplu in ziua cand faci piept trebuie sa faci doar piept si nimic altceva si la acesta sa faci minim 4-5 exercitii diferite de inceput. La fiecare exercitiu sa faci, tot de inceput, 3 serii a cate 10 repetarii fiecare cu o pauza de maxim 1 minut intre ele. Pe parcurs o sa avansezi la 4 serii a cate 12 repetarii si tot asa treptat, dar asta necesita foarte mult timp (ma refer cam la 1-2 luni sa avansezi o treapta). Asa faci si la celelalte grupe de muschi pe care le lucrezi. Ex: ziua urmatoare faci spate, dupa picioare, dupa abdomen si brate.
La toate acestea trebuie sa ai toate mesele bogate in proteine (poti cauta pe intenet ca o sa gasesti ce alimente contin proteiine care te ajuta in dezvoltare).
Sper ca te-am ajutat. Spor la treabawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dureaza pana vezi muschii, daca era asa rapid si usor erau toti patratele...in primul rand trebuie sa ai o dieta buna, sa te odihnesti si dupa trasu de fiare..si normal incepi cu 8x4 adica 8 repetitii si 4 seturi, dupa cresti la 10 dupa 12, daca treci de 12 deja e rezistenta nu e pentru masa...plus ca trebuie sa faci cu greutate care sa nu fie nici usoara da nici grea sa-ti strice forma..eheee nu e asa simplu cum ar crede unii

| KeyoAsurame a răspuns:

Conteaza de puterea ta fizica si de cat poti sa duci caci poti ridica sute de kg daca nu pui nici un muschi