| Lukian a întrebat:

Am 1, 80 si 72 kg. Fac sala de 3 luni si am vazut tot felul de chestii pe Youtube... De obicei stau in sala 1 ora si jumatate - 2 ore si am urmatorul program: Luni:Spate, Marti Piept, Miercuri:Umeri, Joitongueicioare, Vineri:Brate. La fiecare grupa fac aproximativ 6-7 exercitii, 10 seturi a cate 8-15 repetari fiecare si mi se pare ca fac cam multe exercitii.

Am vazut unele persoane pe un canal de pe Youtube care fac 3-4 exercitii, 4 seturi si 12 repetari pentru fiecare grupa de muschi si fac Luni Piept, umeri si triceps, Miercuri Picioare si Vineri: Spate si Biceps. Mi se pare cam mult intr-o zi si putine exercitii pentru fiecare grupa.

Poate fi programul pe 3 zile mai bun decat al meu? Adica poate fi mai benefic datorita pauzei si altor factori?

Ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| SimionAlexandru a răspuns:

Procedeaza cum doresti, atata timp cat rezisti, si doresti sa te dezvolti.
Nu trebuie sa te forteti, dar nici sa te lasi. Pastreaza echilibrul happy
Seteaza-ti un obiectiv pe care sa il atingi zilnic, sau macar de Luni pana Vineri, si incearca sa il indeplinesti.
Cand iti doresti ceva cu adevarat, merita tot efortul :-) Iti doresc o zi superba. Mult succes

| cristi1505 a răspuns (pentru SimionAlexandru):

Nu zilnic! Eu unul recomand maxim de 5 ori pe saptamana dar nu cate 2 ore la un antrenament cum facea el.O ora pe antrenament.2 zile pauza.

| SimionAlexandru a răspuns (pentru cristi1505):

Da, ar fi ideal pentru tine happy Conteaza sa te simti tu bine, cu tine insuti. Si cand simti ca intervine rutina, provoaca-te pe tine insuti

| cristi1505 a răspuns (pentru SimionAlexandru):

Da, dar iti trebuie si timp de refacere! Din acest motiv mai toti se antreneaza de maxim 5 ori pe saptamana. Oricum nu mai conteaza.Fiecare avem pareri diferite.Bafta!

| SimionAlexandru a răspuns (pentru cristi1505):

Multumesc frumos la fel happy
Te sfatuiesc sa iti creezi propriul tau program happy
Mult succes

5 răspunsuri:
| cristi1505 a răspuns:

Da.Poate fi mai bun deoarece ai timp de refacere si de crestere.Dar nu vad abdomenul bagat acolo.Baga si tu marti abdomen si va fi bine. Daca faci 3 zile pe saptamana poti sta 2 ore in sala, nu cand ai de luni pana vineri.Atunci stai 1 ora(daca faci de luni pana vineri).