| Lukian a întrebat:

Am 1, 80 si 72 kg. Fac sala de 3 luni si am vazut tot felul de chestii pe Youtube... De obicei stau in sala 1 ora si jumatate - 2 ore si am urmatorul program: Luni:Spate, Martitongueiept, Miercuri:Umeri, Joi:Spate, Vineri:Brate. La fiecare grupa fac aproximativ 6-7 exercitii, 10 seturi a cate 8-15 repetari fiecare si mi se pare ca fac cam multe exercitii.

Am vazut unele persoane pe un canal de pe Youtube care fac 3-4 exercitii, 4 seturi si 12 repetari pentru fiecare grupa de muschi si fac Lunitongueiept, umeri si triceps, Miercuritongueicioare si Vineri: Spate si Biceps. Mi se pare cam mult intr-o zi si putine exercitii pentru fiecare grupa.

Poate fi programul pe 3 zile mai bun decat al meu? Adica poate fi mai benefic datorita pauzei si altor factori?
Ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Depinde de grupa... nu o sa faci la biceps la fel de multe ex. si serii cate faci la spate, ca o sa-i supraantrenezi de-i ia gaia si ramai cu bicepsi mici

in principiu ramai la 14-16 serii in total pentru o grupa mare si 8-9 pentru o grupa mica.

ca nr de zile e ok cum faci, 5 zile

2 răspunsuri:
| hibrid112 a răspuns:

Metoda ta e aiurealaughing. Spatele fiind grupa mare e suficent o singura data pe saptamana. Daca esti incepator e recomandat sa faci o zi da una nu. Este mai mult decat suficent 3-maxim 4 exerciti a cate 3 serii de 8-9 repetarihappy

| Lukian explică:

Joi fac Picioare... Din greseala am scris Spate big grin