| Zeng_Bogdan_1994 a întrebat:

Este recomandat, ca sport, alergatul, pentru personnele subponderale? As vrea sa ma apuc de alergat dar nu stiu sigur daca e ok avand in vedere ca sunt subponderal.

Răspuns Câştigător
| DovleacTurbat a răspuns:

Vei arde niste calorii in plus. Daca nu mananci un surplus caloric ca sa iti revi la normal cu greutatea iti vei agrava starea.

Răspuns Apreciat de Editori
| RaluckRal a răspuns:

Nu iti face griji cand este vorba de sport. In timp ce sportul iti scade din masa de grasime acumulata in diferite zone ale corpului, iti va creste masa musculara. Masa musculara in general cantareste mai mult decat cea de grasime, vei observa ca in timp vei lua in greutate daca faci exercitii in care depui efort, cu o dieta sanatoasa pe baza de proteine, vitamine si sport nu vei mai fi subponderala. Asa ca raspunsul este nu, nu este contraindicat.

6 răspunsuri:
| Goddess23 a răspuns:

De ce nu? Alergatul e sanatos chiar daca esti subponderal. Poate in acest mod iti dezolvi pofta de mancare si mai iei cateva kg iar cu sportul se vor depune exact unde trebuie. Poti apela si la suplimente de vitamine.

| Reddfox a răspuns:

Desigur, sportul este bun pentru oricine. Este sanatos! Dar vezi sa nu depui prea mult efor incat sa lesini happy

| Zeng_Bogdan_1994 explică:

Lipsa de educatie...

| Adry05 a răspuns:

Daca vrei sa te ingrasi iti vei inrautati situatia pentru ca alergatul intra la categoria cardio, aka slabit.

| Zeng_Bogdan_1994 explică (pentru Adry05):

Eu ziceam ca n ar strica sa fac si putina miscare. Alergatul mi e mai la "indemana". Nu ma prea atrage ideea de a merge la sala. Cred ca ar trebui sa consult un nutritionist. Din cauza asta am intrebat aici, mi-a dat prin minte nu cumva sa incep sa alerg si sa slabesc mai rau.

| katy a răspuns:

Sportul este sanatate! Iti lucrezi musculatura, bineinteles ca trebuie sa fii si bine alimentat si hidratat!