| GabrielKOWALSKY a întrebat:

Salut, fac sala iar programul de antrenament pe care il am este alcatuit 90% din exercitii pe aparate, este mai bine sa lucrez mult pe aparate decat cu greutati libere?

4 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Fa 80% exercitii cu greutati libere. Trebuie sa iti dezvolti muschii stabilizatori.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este bine, doar 10-30% ar trebui sa fie aparate. Incearca un program full body sau upper lower cu exercitii compuse, si invatã tehnica in timp o sa pui mai multa masã muscularã mai ales din halterã si ce exercitii folosesti. Aparate le zic cablurile si aparatele fixe nu sunt bune deoarece nu se pottrivesc Cu structura ta osoasã.

| Kerre a răspuns:

Nu, cel mai indicat ar fi ca 70% din exercitiile din antrenamentul tau sa fie facute cu greutati libere.

| cCineva a răspuns:

Cel mai bine incepi cu exercitii compuse cu greutati libere apoi la sfarsitul antrenamentului folosesti si aparate.
De asemenea e bine sa pui accentul pe progresul in forta (mai multe kg / mai multe repetari) cu greutatile libere. Spor la antrenament!