| Ady117 a întrebat:

Îmi poate recomanda cineva o aplicație sau două, depinde care să îmi dezvolte aproximativ toți mușchii, ținând cont că am 19 ani și 50 kg. O aplicație cu exerciții pentru începători deocamdată.
Dau fundă pentru cea mai bună happy

Răspuns Câştigător
| Kerre a răspuns:

Salut, iti recomand aplicatia "Formeaza-ti Corpul Visat FREE" de pe Android, Succes.

| Ady117 explică (pentru Kerre):

Mulțumesc mult, o să folosesc câteva din exercițiile din această aplicație, deoarece nu am timp să mă duc la sala deocamdată pentru că învăț pentru BAC.
Ceea ce mi se pare super la aplicație este că explică detaliat ceea ce trebuie să mănânci și de ce. E super mișto. Folosesc încă vreo 2-3 aplicații cred, pe lângă asta.

15 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Cel mai bine mergi la sala acolo te ajuta instructorul si iti recomanda si produse de crestere a masei musculare.

| Ady117 explică (pentru MihaiNicu23):

Nu prea am timp, de săptămâna aceasta încep să-mi dedic foarte mult timp învățând pentru BAC.
Și oricum nu am bani pentru sală...
Mersi oricum!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Ady117):

Daca nu ai bani de sala, CUM o sa ai bani pentru o alimentatie speciala pentru masa musculara, care costa de 10-15 ori mai mult decat sala?

Eu la sala dau 120 de lei/luna, dar pe alimentatie cam 1600. Deci de peste 10 ori mai mult.

| Ady117 explică (pentru Cosmin86):

M-am referit că nu am bani pentru instructor... Pentru sală am, dar nu prea am timp.
Și oricum, alimentația nu vreau să fie perfectă și nici corpul nu vreau să fie perfect.
Vreau măcar să am ceva ceva mușchi încât să pot face 100-150 de flotări mai lejer așa...
Totuși dacă mi-ai putea recomanda o alimentație cât de cât ok pentru mine aș fi recunoscător.
Nu pot să mănânc prea mult că am 50 kg și na...
Gen să-mi zici la ce ore să mănâc, ce să mănânc și la ce ore să fac exercițiile. Pot face de 3 ori pe zi exerciții? Asta ar veni cam 60 de minute că eu fac cam 20 minute de obicei.
Dacă tot consumi 1.600 de lei pe lună pentru alimentație bănuiesc că ai mușchi și știi să-mi răspunzi.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Ady117):

150 de flotari NU inseamna ca ai muschi, ci rezistenta. Muschi ai cand faci 1 flotare cu 100 kg, spre ex.

Pentru muschi maresti greutatea, NU numarul de repetari. Faci maxim 8 repetari, cand poti mai mult maresti greutatea, spre ex la tractiuni eu leg 30 kg de mine.

Nu faci ex de 3 ori pe zi, faci o data pe zi si mereu lucrezi alte grupe, ideal este o grupa pe sapt. Muschii se dezvolta in zilele de pauza, cu proteinele din mancare.

Bagi acum 2-3 piepti de pui pe zi? Cu orez, legume, etc?

| Ady117 explică (pentru Cosmin86):

Ok, dar deocamdată nu fac sală, peste 2 luni încep... Până atunci pot face flotări, tracțiuni, abdomene și alte tipuri de exerciții? Îmi poți spune te rog, dacă te pricepi, când să le fac? Gen Luni fac flotări, marți tracțiuni, miercuri abdomene, joi flotări, vineri tracțiuni, sâmbătă abdomene, duminică pauză sau ceva de genul, nu știu dacă e corect cum am zis. Și spune-mi câte serii să fac, cât timp de pauză, cât timp să-mi dedic pentru acele exerciții pe zi, cam la cât timp să mănânc după ce termin antrenamentul și înainte...
Și să-mi spui dacă știi și tu alte tipuri de exerciții care se pot face de acasă sau dacă se merită să-mi cumpăr niște gantere de 5-10 kg în astea 2 luni...
Bară de tracțiuni am în oraș.
Mersi dacă îmi răspunzi happy
Baftă!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Ady117):

Da, le poti face. Dar sa faci cel putin 3-4 tipuri de tractiuni (cu palmele spre tine mainile apropiate, cu palmele departate, tractiuni in triunghi, tractiuni in care cu o mana te tii de un prosop mai jos - ca sa fie mai greu pentru mana cu care tragi, tractiuni cu greutate., etc. ).

Luni: zi de impins (piept, triceps, umeri):

- flotari intr-o mana (nu poti, faci normale cu greutate, cel putin 30kg in spate)
- flotari stanga-dreapta (la fiecare coborare cobori alternativ langa o mana)
- flotari diamant
- flotari la paralele (deca ai unde) daca nu, flotari cu saritura (sari cu tot corpul fata-spate)

marti: zi de tras(spate-biceps-antebrat)

- tractiuni cu prosop (cu o mana te tii de un prosop mai jos decat cealalta)
- tractiuni stanga-dreapta (priza larga, cauta pe Youtube: triangle pull ups)
- tractiuni pentru biceps (palemele lipte si spre tine).

miercuri: (picioare si abdomen)

- genuflexiuni cu greutatea (sau intr-un picior daca poti)
- genuflexiuni cu saritura
- fandari cu greutate (cel putin 20kg)

abdomen:
- ridicari de picioare din atarnat
- forfecari de picioare
- crunch inversat

abdomenele clasice sunt destul de proaste si ineficiente, fa celelalte exercitii sau mai cauta pe net.

apoi 1-2 zile pauza si reiei.

| Ady117 explică (pentru Cosmin86):

Mai ușor că eu abia fac 5 tracțiuni și 20 de flotări fără greutăți.
Dacă ai putea să-mi dai un site de unde aș putea să cumpăr greutăți ar fi ok, o să încerc și cu ele după ce mai evoluez. Și niște bare pentru tracțiuni aș vrea să cumpăr, dacă știi de unde pot cumpăra, spune-mi și mie.
Și mai spune-mi dacă ar fi bine să fac timp de o oră numai tracțiuni într-o zi. Și flotări la fel...
happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru Ady117):

Decathlon.

Da, e bine, dar nu acelasi tip! Spre ex sa nu faci doar flotari clasice. Muschii trebuiesc loviti din mai multe unghiuri.

p.s.: ai o alimentatie speciala pentru masa musculara? Asta e cel mai important... fara o alimentatie, chiar si dupa 20 de ani de sala nu se vede mare lucru.

| randy93333 a răspuns (pentru Cosmin86):

Stiu ca incepatorii cresc cel mai repede in primul an de sala si am o nelamurire. Daca m-am reapucat de sala de 3 luni si jumatate dupa o paua de 5 luni( am mai facut sala si inainte dar cu pauza) se considera ca sunt tot incepator? adica dupa cat am crescut in masa si forta de cand m-am apucat cam asta arata.

| Ady117 explică (pentru Cosmin86):

Nu, dar mănânc batoane cu proteine, vitamine, ceai verde ( este pentru diete de slăbit, dar eu îl iau pentru proteine ) și mâncare ce am gen... Cartofi, fasole, orez, carne, ouă, banane, mere etc
Cred că e destul de ok.
Spune-mi tu dacă trebuie ceva adăugat happy
Și cam la ce ore să mănânc...
Gen mănânc la ora 13:00 și la 14:00 adică peste o oră mă apuc de exerciții.
O să încerc să fac câte 500 de flotări pe zi happy
Filmez și văd diferența peste o lună sau 2 happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru Ady117):

1. 500 de flotari pe zi = antrenament de om complet paralel cu sportul, bun doar sa pierzi timpul

Fa flotari O DATA pe saptamana, cu greutati pana cand tremuri. Tu cu corpul tau lucrezi mereu cu aceeasi greutate.

2. Din ce-ai spus tu "Cartofi, fasole, orez, carne, ouă, banane, mere etc" nu pot sa-mi dau seama cate proteine consumi pe zi, cati carbohidrati, etc.

| Ady117 explică (pentru Cosmin86):

Mă, am văzut pe Youtube foarte multe video-uri în care niște băieți făceau 300 de flotări pe zi timp de o lună și era difetență destul de mare.
Și flotări cu greutăți nu cred că pot să fac, dar încerc.
Și cum să fac numai odată pe săptămână? Gen fac exerciții numai odată pe săptână? Sau te-ai referit să fac altceva în loc de flotări în restul zilelor?
P.S. eu mănânc 2 ouă dimineața, 2 banane pe zi, mere uneori, ( cartofi, orez, fasole, carne MAI rar, nu în fiecare zi )
Uneori mai mănânc și nuci.
Și batoanele cu proteine zilnic 1 sau 2.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Ady117):

Exact, sa faci altceva, sa lucrezi alte grupe. Muschii se dezvolta in zilele de pauza, cu proteinele din mancare, nu cand ii antrenezi. De-aia se face antrenament pe grupe... sa se refaca fibrele de la o grupa.

p.s.: nici cu 4-5 fripturi pe zi (cat mancam eu cand ma pregateam de concurs) nu vezi diferenta mare intr-o luna happy

Muschii se fac in ani de zile cu MULTA mancare (chiar sa mananci singur mai mult decat o familie intreaga) + antrenamente de forta si masa (nu flotari...) + odihna.