| MadalinT00 a întrebat:

Sunt baiat am 17 ani si 1.70m.Tata are 1.78 si mama 1.64.De 6 luni fac volei.Antrenorul mi-a zis ca voi ajunge la 1.75-1.80.Ma tin de bara mereu.In acele 6 luni am pus un cm.Mai am vreo sansa sa ajung la o inaltime de 1.75-1.80.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu stiu daca pana acum ti-a mai spus cineva, rpobabil ca nu, dar bara NU te ajuta la nimic, ca nu te lungesti daca stai atarnat, dar efortul fizic, hrana sanatoasa si odihna, ajuta la cresterea si dezvoltarea intregului organism.

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Putin probabil. Posibil sa mai cresti 2-3 cm, mai mult doar daca ai noroc. Eu la recrutare (17 ani si 7 luni) aveam 1.69 treizeci de ani nu m-am mai masurat, la 47 de ani m-am masurat intr-un supermarket si am avut 1.70.

| DovleacTurbat a răspuns:

E total gresit sa iti spunem noi sau antrenorul tau daca ai sanse sa mai cresti, cat mai cresti si etc pentru ca inaltimea e un factor genetic, o informatie scrisa deja in ADN-ul tau. Poate doar niste teste la niste doctori specialisti (nu stiu exact denumirea) ar putea aproxima daca mai cresti sau daca nu, dar nici asta nu e 100% sigur.