| nnoonn123 a întrebat:

Am 15 ani 1m66 si 64 kg si vreau sa intru la Liceu Cu Program Sportiv anume la fotbal si trebuie sa dau niste probe de viteza :
1) ce exercitii as putea face acasa sa fac forta in picioare am o gantera de 8 kg si haltera de 8kg ce exerciti pot face?
2)Probele le voi da inainte de examen sau dupa examen?

3 răspunsuri:
| Nickname1890 a răspuns:

Pentru forta in picioare faci genoflexiuni, dar astea nu or sa te ajute prea mult la proba de viteza.

DAca vrei sa iti cresti viteza, trebuie sa alergi sprinturi. simplu nu?

| IndiferentXD a răspuns:

Probele se dau inainte. ar trebui sa te interesezi cat mai repede ca nu este asa de simplu. trebuie facut un dosar, un control medical.
Nu se da doar probe de viteza.
Probele sunt urmatoare
-50 m viteza
-800 m rezistenta
-mentinerea mingii in aer timp de un minut. trebuie facute un anume numar de atingeri (picurele)
-Abdomene 30 in 30 de secunde /flotari
-suturi la poarta
-fotbal
Forta in picioare nu faci cu gantera happy asta daca vrei sa devii un sportiv/fotbalist, trebuie sa alergi amice, pentru a ti forma gamba!
Eventual alergarea in panta este cea mai buna!

| MarieBGossipGirl a răspuns:

1) te ajyta numai GOOGLE + YouTube
2) inainte