| ANNOMALY a întrebat:

Am 15 ani jumate si as vrea sa fac niste muschi. Sunt baiat am 50kg si 1.66 cm. Am lurat mai mult timp ca sa slabesc (de la 63kg) iar acum vreau sa pun muschi in special la brat, avand circumferinta de 28cm. Am o gantera de 5kg, fac 5 serii a cate 20 de repetari, mai fac si abdomene si flotari. Daca lucrez zilnic o sa progresez ceva? As vrea cam in 5 luni sa ajung la 33-34 cm brat, abdomen si piept, ma hranesc destul de ok? Ce parere aveti o sa ajung in vara la asteptarile dorite?

5 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Cosmin86 a răspuns:

Prea multe repetari... pentru masa musculara faci maxim 8. POTI peste 8? Atunci maresti greutatea, NU numarul de repetari.

Si de ce zilnic... muschii se dezvolta in zilele de pauza.

Pentru brate, cu ce ai tu, ai putea face:

1. triceps
- flotari cu priza ingusta - flotari diamant (pui ceva greu pe tine daca poti peste 8) sau flotari la paralele (daca ai unde)
- extensii cu gantera deasupra capului

2. biceps:

- tractiuni cu priza ingusta, palmele spre tine (mainile lipite)
- flexii cu gantera, cu rotatia incheieturii
- flexii ciocan cu gantera

Doar ca e prea mica gantera aia...

Apoi 3 zile nu faci deloc brate (poti face alte grupe in perioada aia, gen picioare, spate, umeri, etc.)

| ANNOMALY explică (pentru Cosmin86):

Am sanse sa cresc cu acea gantera? in 5 luni cam 5 cm brat? Daca ma tin de aceeasi rutina ZILNIC CU 5 SERII - 20 REPETARI

| Cosmin86 a răspuns (pentru ANNOMALY):

Te antrenezi ZILNIC => cresti MAI LENT. Bratele se lucreaza de maxim 2 ori pe saptamana. Si 20 de repetari? Tu faci aerobic cu gantera aia?

Cu antrenament la sala + 4 fripturi pe zi ( si 20-30 de oua pe saptamana ) o sa pui cam 3-4 cm pe an.

Cu gantera aia... nu cred ca pui 5 cm nici macar in cativa ani buni happy

Eu iti explic cum se fac muschii... si tu insisti cu o gantera de domnisoare (sotia mea foloseste ganterele de 15 si nu are muschi...) si zilnic, o rutina cretina cu 20 repetari happy

Sincer... apuca-te de sah daca nu vrei sa intelegi.