| ovidiujoker15 a întrebat:

Salut TPU
am o intrebare foarte scurta si anume, eu sunt la inceput de sala de vreo 2 saptamani,si vreau sa ma antrenez pe grupe musculare
E ok programul asta
Luni-Piept, umeri, triceps
Marti-Spate, trapez, biceps
Miercuri-Picioare, abdomen, antebraț
Joi-Piept, triceps
Vineri-Spate, biceps
Acest program mi l-a dat prietenii mei care merg si ei la sala,e bun,sa mai adaug ceva sau sa elimin,daca nu va rog sa imi lasati voi unul un program mai bun
Apropo antebratul meu e cam mic, cum sa il antrenez de 2 ori pe saptamana? unde il adaug? in ce zi?

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Prietenii tai sunt BATUTI IN CAP?

Piept si spate de 2 ori pe saptamana?

Ca sa poti duce programul ala trebuie sa mananci 2-3 kg de carne pe zi + sa faci injectii cu steroizi... si nici atunci nu e sigur.

Răspuns utilizator avertizat
| Cosmin86 a răspuns (pentru ovidiujoker15):

Eu acum fac push-pull-legs, dar un program bun pe grupe pe care l-am folosit, a fost ceva de genul:

luni -> piept + biceps
marti -> picioare
joi -> spate
vineri -> triceps + umeri

Răspuns utilizator avertizat
| Cosmin86 a răspuns (pentru ovidiujoker15):

Pe rand:

1. Poti include trapez joi, cu spate, si antebrat vineri sau luni (dupa biceps sau dupa triceps).

2. De ce "abdomene"? Sunt exercitii mai bine: ridicat de picioare din atarnat (sau de pe spate), crunch inversat, aplecari la cabluri, etc.

3. Tu tot insisti sa lucrezi biceps si triceps de 2 ori pe saptamana? Nu intelegi ca asa o sa ai BRATE MAI MICI?

In sportul asta mai mult NU inseamna mai bine, muschii cresc in zilele de odihna, NU cand ii antrenezi.

Răspuns utilizator avertizat
| Cosmin86 a răspuns (pentru ovidiujoker15):

Care "toata lumea"? Sunt unii de 3 ori cat prietenul tau care fac 1 data pe saptamana.

Si probabil prietenul tau a bagat injectii serios, cu injectii te poti antrena de 2 ori pe saptamana, ca te recuperezi mult mai repede.

p.s.: in Facebook am doar oameni pe care ii cunosc PERSONAL, niciodata nu dau accept cuiva pe care nu-l cunosc.

Răspuns utilizator avertizat
| Cosmin86 a răspuns (pentru ovidiujoker15):

Miercuri e zi de odihna. 2 zile sala, o zi odihna, 2 zile sala, 2 zile odihna. Asta daca vrei sa creasca muschii, daca nu vrei sa creasca, antreneaza-i foarte des happy

Si ca fapt divers, grupele se antreneaza de mai multe ori pe saptamana "indirect", adica:

- cand faci piept, intra si triceps + umeri (partea din fata)
- cand faci spate, intra si biceps + umeri (partea din spate)
- antebratul participa indirect la orice exercitiu pentru partea de sus
- cand lucrezi picioare se lucreaza indirect si abdomen

Sunt multi culturisti care au abdomenul MULT mai definit decat al lui Ronaldo (ca exemplu) si nu l-au lucrat NICIODATA, pentru ca se lucreaza destul de bine si indirect.

Răspuns utilizator avertizat
| Cosmin86 a răspuns (pentru ovidiujoker15):

La piept poti sa mai bagi flotari (intr-o mana, cu greutate in spate, cu o mana tinandu-te de ceva mai intalt, exista variante)

La alimentatie cu ce mananci pieptul de pui? Orez, cartofi, mazare, etc?

Bara de tractiuni ai?

p.s.: paralele poti face flotari intre 2 mese, la tara. Sa stii ca la tara ai destul de multe optiuni. Eu cand mai merg pe la tara, fac tractiuni pe crengi de copaci, cu un rucsac cu bolovani in spate (15kg aprox).

Răspuns utilizator avertizat
| Cosmin86 a răspuns (pentru ovidiujoker15):

Perfect.
La tara ar trebui sa ai acces usor si la grasimi sanatoase (nuci, alune de padure). Baga si de-alea, mai ales ca au si proteine.

Răspuns utilizator avertizat
| Cosmin86 a răspuns (pentru ovidiujoker15):

Eu fac de peste 12 ani sala... bine ca-mi comenteaza programul unul cu 2 luni care a mai facut el "3 ani" in trecut laughing))

Ai skype? Ca mi-e lene sa tot scriu aici. Hai pe skype si iti explic acolo.

Răspuns utilizator avertizat
| Cosmin86 a răspuns (pentru ovidiujoker15):

Vorbim pe skype, nu mai da aici mesaje despre antrenamente. Si eu tot pe la 5 termin treaba la serviciu azi.

| Cosmin86 a răspuns (pentru ovidiujoker15):

Sunt multi "ovi ovidiu", da-mi id-ul, ala care incepe cu "live:"

Răspuns utilizator avertizat
33 răspunsuri:
| StefanFlorea a răspuns:

Muschii cresc la odihna cu alimentație bună și un somn de minim 6 ore (recomandat 8), la sala doar distrugi țesutul, acasă se regenerează când stai. În timpul somnului corpul produce hormonii creșterii și testosteron intr o cantitate mult mai mare. Sunt cei mai importanți hormoni pentru masa musculara. Și acum depinde de fiecare om cum se regenerează masa musculara, dar cel mai bine e sa antrenezi o anumita grupa musculara doar o data pe saptamana.
Încearcă:
Luni: Piept, Umeri, Trapez
Marți :Spate
Miercuri : pauza
Joi : picioare
Vineri : brate (biceps, triceps, antebrat)
Poți sa pui antebrațul cu spatele dacă nu vrei asa.

| StefanFlorea a răspuns (pentru StefanFlorea):

Joi : sa bagi și abdomen după picioare

| peanut003 a răspuns:

Programul nu ti-l face cineva, ti-l faci tu pentru ca trebuie personalizat in functie de corpul tau.
Eu am luni :piept, abdomen
marti : umeri, abdomen
miercuri : spate, trapez
joi : brate, abdomen
vineri : picioare, abdomen
sambata : spate sau umeri
Antrenezi grupa deficitara mai des, daca bagi vineri antebrat si ai 4 exercitii pentru asta, ai putea sa bagi inca 1-2-3 exercitii in alte zile
Urmeaza un program recomandat si dupa schimbi tu dupa cum vrei

| Cosmin86 a răspuns (pentru peanut003):

Si tu ai un program la fel de stupid. Piept si spate de 2 ori pe saptamana...