| Alex_Savvy_1996 a întrebat:

Am revenit la sala dupa o pauza de 5 luni, am facut o luna de cand am reinceput antrenamentele(am 9 luni de antrenament) si mi am revenit la toate grupele mai putin la spate, nu mai pot ridica ca inainte.
Precizez faptul ca stiu cum sa ma antrenez, fac cardio de instensitate scazuta de 2-3 ori pe saptamana, beau 2-3l de apa, sunt intr-un deficit caloric(500) si respect caloriile si macronutrientii.

17 răspunsuri:
| nugasescusernameliber a răspuns:

Dar ia-o incet, nu poti dupa o pauza de aproape jum.de an sa fi la fel ca inainte, si nici nu e sanatos sa "rupi hamul" din prima.
Creste treptat intensitatea si greutatile si vei vedea ca vei ridica la fel ca inainte si cu timpul mai mult, nu-ti forta spatele si genunchii.

| xYonasuper a răspuns:

Las-o mai moale cu toate regulile astea!

| Cosmin86 a răspuns:

Tractiuni la bara si indreptari cu haltera, faci?

| Alex_Savvy_1996 explică (pentru Cosmin86):

Da

| Alex_Savvy_1996 explică (pentru nugasescusernameliber):

Nu ii fortez, fac cu o greutate care sa o pot controla dar ai dreptate, poate ar trebui sa am rabdare

| Alex_Savvy_1996 explică (pentru Cosmin86):

Si ramat chiar de mai multe tipuri

| nugasescusernameliber a răspuns (pentru Alex_Savvy_1996):

In orice domeniu progresezi treptat, eu numai un weekend daca fac pauza, dupa primul atrenament simt ca fac febra musculara. Stai linistit, muschii nu se "dizolva" peste noapte, poti merge cu ei ani de zile numai sa te intretii cat de cat, am mai scris pe undeva, mie sa ajung la patratele mi-au trebuit mai bine de 2 ani de zile, antrenament zilnic si dieta. Nu e usor dar la un moment dat esti asa pasionat si pe masura ce vezi rezultate ai tot mai multa ambitie.

| Alex_Savvy_1996 explică (pentru nugasescusernameliber):

Asa este, oricum si la mine weekendul e liber dar ce ma supara cel mai mult ca am pus 5% grasime in perioada in care n am fost la sala si sunt constient ca mi ar lua mult timp pana ajung la 8-10%

| Alex_Savvy_1996 explică (pentru nugasescusernameliber):

Am 20% acum.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Alex_Savvy_1996):

Alege o greutate cu care sa nu poti peste 3-4 repetari ( forta bruta ), chiar 2-3 repetari. Cu pauze de 4-5 minute intre serii.

Din cand in cand e bine sa faci is un antrenament de forta bruta.

| Alex_Savvy_1996 explică (pentru Cosmin86):

Imi venise o idee pentru antrenament dar nu stiu daca ar fi buna, ideea suna asa:
Antrenamentul meu este Luni-Spate Marti-Piept Miercuri-Picioare cu abdomen Joi-Umeri cu trapez Vineri-Brate
In ordinea care am asezat grupele le voi antrena asa:
Saptamana 1: Forta, Masa, Anduranta, Forta, Masa
Saptamana 2: Masa, Anduranta, Forta, Masa, Anduranta
Saptamana 3: Anduranta, Forta, Masa, Anduranta, Forta
Saptamana 4: Forta, Masa, Anduranta, Forta, Masa
Si la final de luna fiecare grupa musculara a avut parte de 3 tipuri de antrenament.
Problema este alta, este posibil asa ceva?

| nugasescusernameliber a răspuns (pentru Alex_Savvy_1996):

Ai spus ca faci cardio intensitate scazuta, pentru grasime fa cardio intensitate mai ridicata, e cea mai buna modalitate sa elimini grasimea.

| Alex_Savvy_1996 explică (pentru nugasescusernameliber):

Sunt confuz, unii zic cu intensitate mare altii cu mica.

| nugasescusernameliber a răspuns (pentru Alex_Savvy_1996):

Ai spus ca ai grasime corporala de care vrei sa scapi. Nu e logic ca organismul tau s-a invatat cu ceea ce faci si trebuie sa maresti putin intensitatea? dupa ce ai eliminat grasimea revii iarasi la intensitate medie, sa te intretii. Incearca o luna, doua ca de pierdut oricum nu ai ce pierde.

| Alex_Savvy_1996 explică (pentru nugasescusernameliber):

E ok de 4 ori pe saptamana dupa antrenament de 20-30 min?

| nugasescusernameliber a răspuns (pentru Alex_Savvy_1996):

E foarte bine, rezultatele se vad in timp, este o pasiune frumoasa dar nu trebuie sa devii obsedat, ai rabdare, sa nu faci greseala sa turui toata ziua despre sala si antrenamente ca nu pe toti ii intereseaza.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Alex_Savvy_1996):

Nu e foarte ok, mai bine faci 1 luna doar forta si apoi 2-3 luni doar masa. Anduranta poti face 2 saptamani la finalul ciclului.