| vasileion1996 a întrebat:

am si eu cateva intrebari legate de cresterea masei muscluare:
1)cum este mai bine sa faci antrenamentele de crestere a masei musculare:Spre EX vreau sa fac in ziua X piept,va trebui sa fac toate aceste exercitii:Impins cu bara din inclinat,Impins cu gantere din plan inclinat,Flutari in plan inclinat,Impins cu bara pe banca orizontala,Flutari in plan declinat,Flotari la paralele etc?,,,,,,, sau va trebui sa imi aleg 1-2 tipuri de exercitii din cele enumerate?
2)este mai bine sa fac antrenamente,sa zicem spate, cu exercitii compuse sau va trebui sa fac exercitii de izolare? am si eu cateva intrebari legate de cresterea masei muscluare:
1)cum este mai bine sa faci antrenamentele de crestere a masei musculare:Spre EX vreau sa fac in ziua X piept,va trebui sa fac toate aceste exercitii:Impins cu bara din inclinat,Impins cu gantere din plan inclinat,Flutari in plan inclinat,Impins cu bara pe banca orizontala,Flutari in plan declinat,Flotari la paralele etc?,,,,,,, sau va trebui sa imi aleg 1-2 tipuri de exercitii din cele enumerate?
2)este mai bine sa fac antrenamente,sa zicem spate, cu exercitii compuse sau va trebui sa fac exercitii de izolaree?

16 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

Fa ce vrei, nu ai antrenor la sala?

| FitnessTrainer a răspuns:

1) Incerci sa faci la grupele mari 4 exercitii a cate 4 serii astfel incat sa "rupi" toti muschii, iar la grupele mici 2-3 exercitii (sa ai in total 8-10 serii)
2)Trebuie sa te axezi pe exercitii de baza, dar la sfarsitul antrenamentului baga si niste exercitii de izolare.

| vasileion1996 explică (pentru express11):

Nu am antrenaor pentru ca nu fac la sala, fac acasa

| vasileion1996 explică (pentru FitnessTrainer):

Trebuie neaparat 4 exercitii?
nu pot sa fac 2 exercitii?

| express11 a răspuns (pentru vasileion1996):

Este ok ce faci.

| Cosmin86 a răspuns (pentru vasileion1996):

Si ce muschi vrei sa pui cu 2 exercitii?

si muschi acasa = aberatie de copii mici, du-te la sala

| FitnessTrainer a răspuns (pentru vasileion1996):

Nu, grupele mari necesita mult antrenament. Am vazut ca ai scris ca faci sala acasa. Ce echipament ai?

| vasileion1996 explică (pentru FitnessTrainer):

Pai am decat 2 gantere de 10 kg, in rest fac flotari, tractiuni si cu ganterele

| vasileion1996 explică (pentru Cosmin86):

Daca tu crezi ca eu ma antrenez degeaba acasa te inseli amarnic

| vasileion1996 explică (pentru Cosmin86):

Eu cu 2 exercitii cred ca as putea sa fac un spate mare si frumos, si anume 1 exercitiu ar fi tractiuni din greu iar al 2-lea ar fi ramat cu gantera din aplecat, si cred ca ar fi indeajuns

| Cosmin86 a răspuns (pentru vasileion1996):

Nu cred, stiu.

Acasa nu ai de la cine sa inveti, acasa nu ai atmosfera de la sala.

Cunosc oameni care au bagat 200 de milioane in echipament de sala pentru acasa si tot au abandonat pana la urma.

Fa si tu macar 3-4 tipuri de tractiuni pentru spate, si adauga greutate, pentru muschi trebuie sa maresti mereu greutatea.

| FitnessTrainer a răspuns (pentru vasileion1996):

Nu prea faci muschi cu 2 gantere fixe (macar de erau reglabile). Iti trebuie o haltera, banca reglabila, paralele +discuri.

| vasileion1996 explică (pentru Cosmin86):

Pai si cum trebuie facute si cand?

| Cosmin86 a răspuns (pentru vasileion1996):

Faci spatele o data pe saptamana.

Uite un exemplu de rutina, ce ti-as recomanda eu :

- tractiuni in triunghi ( cauta pe youtube triangle pull ups ), 2 serii ( sunt grele si o sa te oboseasca )
- tractiuni priza larga, tip pronatie, 4 serii
- tractiuni priza ingusta, tip supinatie ( palmele spre tine ), 4 serii
- ramat cu gantera, 4 serii
- indreptari cu haltera sau ce ai tu greu, 4 serii

Maxim 8 repetari pe serie, poti peste, incepi sa adaugi greutate.

Fa asa deocamdata, mai tarziu o sa faci chestii mai avansate ( muscle up, tractiuni intr-o mana, in prosop, etc. ).

Asta e ziua de spate. In alta zi faci piept-triceps-umeri ( prin 3-4 tipuri de flotari si alte exercitii ) si in alta zi picioare si abdomen.

Apoi 2 zile odihna si reiei.

In paralel, mananci PROTEINE de 4-5 ori pe zi.

| vasileion1996 explică (pentru Cosmin86):

Pai acele tipuri de tractiuni trebuie facute spre ex toata ziua sau in max 1 ora de antrenament?

| Cosmin86 a răspuns (pentru vasileion1996):

Normal ca in max 1 ora de antrenament!

Cum naiba "toata ziua"? In niciun caz.

Un antrenament dureaza 1 ora, atat. In rest, odihna si mancare (multe proteine daca vrei muschi).