| foxhound13 a întrebat:

As vrea sa ma îngraș și m-am gândit sa ma duc la sala. Am 16 ani 1, 80 și 50kg(știu sunt foarte slab). Și ma gândeam ca ceva sport care sa ma ajute sa pun ceva mușchi și sa îmi facă pofta de mâncare ar fi ok. Acum nu știu cât o sa meargă pentru ca eu ma satur repede la o masa adică nu pot manca 5 fripturi ca sa fac rost de proteinele necesare și vroiam sa va întreb dacă e ok sa iau concentrate proteice ca sa ma ajute sa iau în greutate.

Răspuns Câştigător
| Goldenboy97 a răspuns:

Cine a zis ca trebuie sa mananci 5 fripturi la o masa? O masa ar trebui sa aiba 100 - 150g de carne.
Daca mananci ca spartu carne, nu se intampla nimic, decat iti fortezi rinichi. Excesul se elimina.
Tu nu ai nevoie de concentrate proteice, ok? Proteinele singure nu o sa te ajute sa iei in greutate.
Tu ai nevoie de carbohidrati!
- Cateva exemple: Cartof, orez, cereale, fainoase, legume, fructe, porumb, etc. Lista este destul de mare.
Daca vrei sa iei in greutate va trebuii sa mananci din 2-3 ore mese consitente (portii mari ok?). 5-6 mese pe zi. Daca ti se pare ca nu iei in greutate mai adaugi 2-3 mese.
Deci cam asta este, nu te baza pe suplimente, ci pe alimentatie. Daca vrei sa iei in greutate va trebui sa mananci fie ca tie foame fie ca nu. Asta trebuie sa faci, sa mananci!

3 răspunsuri:
| florynmondialul a răspuns:

Este foarte bine si chiar indicat sa iei proteine din suplimente daca nu poti asimila cantitatea necesara din alimentatie!

| EdiShadow a răspuns:

Prietene, odata ce te-ai dus la sala si tragi tare si te informezi, o sa mananci ca spartul.
Am 18 ani si aveam 54 de kg, in 9 luni de sala am pus 10 kg pe mine, 65 am acum.

Du-te la sala si respecta alimentatia, care e cea mai importanta, ia proteina din alimentatie, oua, carne de vita, piept de pui, fulgi de ovaz, nuci ( si fibre), iar tu pentru ca esti sla b si presupun ca nu ai tesut adipos, poti manca aproape oriceeeee.

Deci, du-te la sala, fa-ti program, trage tare, hard si apoi sa vezi ca vine si foamea!

| unknøwn a răspuns:

Baga acolo mancare grupa mare.
Ai greutatea unui gardian pensionar.