| Alexandru_Ionut_1999_yOGF a întrebat:

Am aproape 20 de ani, și a doar 50kg. Sunt foarte slab. Ce-I drept sunt foarte mofturos la mâncare, și nu respect mesele zilei.
Dar m-am gândit ca sa încep sa arat și eu mai bune, sa ma îngraș, și sa pun ceva masa musculara pe mine. Și de acum incolo voi manca orice, voo respecta mesele principale, și voi trage de fiare.
Credeți ca am șanse în 2-3 ani sa arat cat de cat decent? Adică chiar vreau sa arat cat mai bine, dar sa nu bag niciun fel de suplimente sau steroizi.

16 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Da, e suficient, mergi la sala, lucreaza cu greutati si ai o alimentatie bogata in primul rand in proteine. Citeste mai multe prin articole pe internet.

| Alexandru_Ionut_1999_yOGF explică (pentru Adry05):

De ceva timp, am început sa consum foarte multe fructe și legume.
Și pentru proteine, mănânc fulgi de ovăz cu lapte. Am citit ceva pe internet, și ma uit la valoarea energetica la aproape fiecare produs pe care îl cumpăr.
Și mănânc cate puțin din fiecare. Asta de vreun an. Și nu ma ingras. De aia zic. Nu știu care e cauza, probabil organismul meu nu accepta sa se ingrase. Nu am o explicație plauzibila. Și faza cu nutriționistul, eu stău la 40Km de Ploiești, și nu prea am timp sa ma duc, pentru ca am școală. La mine în localitate, nu sunt medici nutriționiști.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Alexandru_Ionut_1999_yOGF):

Pentru proteina ar trebui sa mananci carne (3-4 fripturi pe zi) + oua + branza + nuci/migdale. Nu "lapte".

| Alexandru_Ionut_1999_yOGF explică (pentru Cosmin86):

Nu înțelegi la ce ma refer. Eu vreau sa ma îngraș, și faza cu "trasul de fiare" nu vreau sa o iau prea în serios.
Obiectivul meu principal este sa iau în greutate. După voi vedea și cu masa musculara.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Alexandru_Ionut_1999_yOGF):

De ce sa nu iei in greutate direct in masa musculara?

Poti pune 10kg de masa musculara in loc de 10kg de grasime.

| Cosmin86 a răspuns:

Ca un punct de plecare:
http://www.culturism.ro/......tenta.html

Antrenament si plan alimentar. Evident ca o sa-l personalizezi.

| ROB3RT89 a răspuns:

Salut,
Nu ma intereseaza varsta si inaltimea, iti zic eu cat de slab esti.
Partea buna e ca asta se poate schimba.
Te duci frumos la sala si ti si o dieta adecvata.
E si un plus pentru sanatate.
Dar cum am zis mai sus, sala fara dieta e egal cu 0!
La fel si sala+dieta fara o hidratare si odihna corespunzatoare.

| Cosmin86 a răspuns (pentru ROB3RT89):

Spune-i si ce implica o dieta pentru sala.

| ibaal a răspuns:

Cred ca intai ar trebui sa pui mai multe kg pe tine.
Sigur ca poti sa arati "bine lucrat" si fara porcarii suplimentare. Insa lasa ifosele la mancat si baga acolo cat mai mult ca sa ai ce lucra...ca pielea pe oase nu se lucreaza prea bine la salalaughing
Spor!
Nu te lasa batutwinking

| Gabriel2424 a răspuns:

Esti ectomorf, adica cat ai manca nu te ingrasi, eu o sa iti dau doua sfaturi, primul sfat este sa ai mai multe mese, intre 4-6 mese, in care sa cuprinzi: peste, fasole, piept de pui, linte, mazare, carne vita, carne porc dar nu foarte grasa, nuci, avocado, banane, iaurturi, ciuperci orez, cartofi fierti, oua fierte, branza etc. A doua varianta ar fi un nutritionist, chiar sa te apuci de un sport, cam asta ar fi, a da sa nu uitam de odihna care este un factor important in dezovoltarea ta.

| Alexandru_Ionut_1999_yOGF explică (pentru Gabriel2424):

Ce-i drept am metabolismul dat peste cap. Nu dorm decât 3 ore noaptea. Și dorm foare mult ziua.
Și sport numai am voie sa fac. Am făcut fotbal pana acumane 2 luni. Dar în următoarele 6 luni numai am voie. Am fost diagnosticat cu un astm formal. Și până nu îmi trece numai am voie la efort. Dar am 2 gantere, și pe alea am voie sa le ridic.

| Mariushgv a răspuns:

Baga cate 5 ciocolate pe zi si intr-o saptamana ai sa ai grautatea ta normala la 20 de ani trebuie sa ai 60 kg trebuie sa te ingrasi 3 kg pe an

| Cosmin86 a răspuns (pentru Mariushgv):

De ce sa nu creasca in masa musculara? E mai bine decat sa bage ciocolate si sa creasca in grasime.

| Missem a răspuns:

Vitamine.

| Alinzaragiu a răspuns:

Salut! Șanse ai asta e clar, voința trebuie și un nutriționist bun care să îți recomande ce trebuie sa mănânci.