| Ghost99 a întrebat:

care este diferenta dintre UEFA Europa League si Champions League?

Răspuns Câştigător
| justadream94 a răspuns:

In primul rand. diferenta dintre champions league adica cl si europa league este de castigurile fiecarei echipe..in cl se castiga pentru calificarea in grupe aproximativ 10-20 mil de euro in europa league cateva sute de mii de euro

cl este pentru echipele tari

o echipa care iese din cl intra in europa league.e un fel de divizie b dar in competitie internationala.

dupa in functie de coeficientul uefa adica de cate victorii are in competitiile europene si pe ce loc se claseaza o tara poate avea 1-2-3-4 echipe in champion league sau nici una.2-3-4 echipe in europa league sau nici 1

cl este ca si masa bogatilor..si este o competitie superioara europi league

2 răspunsuri:
| UzOm a răspuns:

În Champions League joacă echipele care s-au clasat în primele locuri (Diferă de la o țară la alta) iar în UEFA Europa League tot la fel este, în funcție de țară pot juca locul 2-3 sau 4-5 în ea.