| Aztecul a întrebat:

Cat si cum se folosesc proteinele si creatina monohidrata?

2 răspunsuri:
| ruddy a răspuns:

Intai trebuie sa stii de cata proteina ai nevoie, si faci un calcul kg x 1.7 ex 70 x 1.7 =120 grame de proteina pe zi pentru a putea creste in masa musculara. Ideal ar fi sa iti ei aportul din alimentatie, daca nu atunci adugi un supliment din care mai obtii 20 -30 grame. Dar degeaba iei 30 grame daca tu nu ai macar 90 din alimentatie. Creatina poti sa iei 5 grame zilnic.

| harukodaniel a răspuns:

Eu imi fac un shake proteic dimineata + micul dejun ( ovaz si omleta). Dupa mai beau iar un shake. ( mai micut). Inainte de sala iar putin. Creatina o iau inainte de sala. ( nu te energizeaza, dar asa m-am obisnuit, pe la ora 1.30 ziua). Dupa sala imediat, am ultimul shake de proteina cu mine.
WORK HARD brother. Eu mananc + shake in jur de 200-250 grame de proteina pe zi. Dar am 100kg tanc. Ideea e, daca te antrenezi mult de tot si tare, poti sa bagi si mai multa proteina.( dar nu exagera). Si daca iei astea, NEAPARAT, BEA APA MULTA DE TOT! Spor!