| anonim_4396 a întrebat:

Ce exercitii as putea face pentru a-mi da jos grasimea de pe abdomen? Si altele in afara de saritul corzii, daca se poate.

7 răspunsuri:
| kiki91007 a răspuns:

Salut! Nu stiu daca ai auzit de el, dar poti incerca un exercitiu numit "nu mai manca atat".

| eusunt7 a răspuns:

Sa ti regim alimentar si sa faci abdomene

| RAY a răspuns:

Alimentatie
Cum putem slabi?

Trebuie sa evitam dulciurile, patiseria, cofetaria, painea de ce?
http://scientia.ro/......lorie.html
in mod normal cand manci ceva creierul primese un mesaj care i spune gata numai manca, e fructoza trimite alt mesaj mai manca, de asta alimentatia din ziua de azi este bogata in fructoza care in timp creaza multe probleme diabet,bolii cardiovasculare, cardiace,obezitate etc
mancand cele scrise de sus corpul nu isi ia benzina necesara de a putea exista, nu regasim grasimi, proteine,minerale, vitamine in cele de sus din contra ele fac foarte mult rau
intr-o dieta nu trebuie sa lipseasca nimic din ceea ce e sanatos,natural
pentru a scapa de gustul dulce este necesar sa luam crom,magneziu, fier ca suplimente ele chiar ajuta, desigur e nevoie si de ambitie, vointa
recomand daca esti supraponderal sa eviti fructele o perioada de timp, poti lua toate vitaminele din legume si o dieta mai bogata in proteine -carne, desigur nu la propiu bogata, ca daca manci carne multa te vei ingrasa, de ce recomand proteinele?
proteinele se pierd 30% prin metabolizare asa ca putem manca mai mult si plus ca tin cel mai mult de foame,desigur nu trebuie ignorate grasimile sanatoase nucile,uleiul de peste,masline etc
Proteinele le avem din carne peste,porc,pui,vitaminele din legume,recomand foarte multe legume brocoli,rosi, varza etc in mod obligatoriu sa fie mancate la fiecare masa, desigur cel mai important cand vrei sa slabesti este DEFICITUL CALORIC, carnea nu slabeste eu o recomand ca tine de foame atat, toate dietele au ceva in comun acel deficit caloric, nu vorbesc de infometare si pur simplu sa manci doar cand ti foame, de multe ori foamea falsa e pofta de dulciuri, practic foamea dupa o masa intervine dupa 6 ore de la ultima masa,ce intervine intre timp e pofta de dulce sau ca ti sete,de asta recomand sa bei un pahar de apa inainte de masa,nu recomand pastile care tin de foame pentru ca vei ingrasa apoi si isi faci mult rau,dupa cum am spus daca esti supraponderal eviti fructele si daca ai o greutate normala si vrei sa slabesti le evit pentru ca organismul sa consume rezervele de grasime,daca nu vrei sa slabesti manca fructe nu dulciuri,patiseria, cofetaria, painea, cereralele contin gluten eu personal nu le vad necesarul, lactatele nu sau dovedit eficiente cum se poate vedea in usa nu trateaza probleme cu oasele din contra americani sunt in top cu probleme cu oasele in scimb alte popoare care nu beau lapte nu au asa mari probleme, dar daca simti nevoia poti bea

Sportul
S-a descoperit ca sportul la o intensitate mare arde grasimea abdominala mult mai bine ca cand faci sport moderat, recomand daca poti sa faci sprinturi, le inceput doar unul singurul pe zi timp de 30 de secunde, daca apar dureri in piept te opresti faci un ecocardiac, test de efort, ekg
in prima saptamana 1 sprint pe zi in a doua saptamana doua sprinturi si tot asa pana ajungi la 4 pe zi, repet o persoana suprapodenrala/obeza i va fi greu sa faca din prima 4 sprinturi, trebuie rabdare

desigur si sportul moderat e foarte sanatos, pana acuma am scris despre cardio, eu personal eu recomand culturismul, ridicarea de greutati creste rata metabolismului plus ca un corp de muschii e unul frumos, in acelasi timp facute ambele recomand
http://www.culturism.ro/......ulare.html
apropo nici fetele nu trebuie sa se fereseasca de ridicat greutati,masa musculara e acelasi desi se poate,sportul meu preferat este mersul pe jos,daca puteti mergeti mereu pe jos

mai jos voi adauga alimente bogate in proteine,grasimi, vitamine, minerale,totul e sa manci cate putin din toate, personal cred ca sportul e cireasa de pe tort cand vrei sa slabesti, daca vrei sa slabesti nu manca mult,sportul il faci pentru sanatatea ta,vindeca depresia, ajuta la dezvoltarea personalitati etc
din nou spun evitati dulciurile,cofetaria,patiseria, cofetaria,cerealele, lactatele
si mierea ingrasa chiar foarte mult, nu mancati multe chiar daca sunt sanatose ingrasa, totul ingrasa dupa cum am vazut, mancam mai putin slabim, degeaba facem sport daca mancam mult, alege mereu asa ce preferi o shorma sau 1 ora de alergare?
e important sasi iei un jurnal in care sa scrii tot ce manci, recomand si daca faci cardio, culturism sa ai un jurnal sa te depasesti mereu singur

alimente bogate in proteine
http://www.csid.ro/......-10889754/

alimente bogate in vitamine
https://jurnalbio.wordpress.com/......or-nostri/

10 alimente care contin grasimi sanatoase
http://www.sfatulmedicului.ro/......oase_13045

alimente bogate in minerale
http://www.vivat-familia.ro/articol/10-alimente-bogate-in-minerale-169.html

Foarte importante sunt fibrele
http://medlive.hotnews.ro/......ubile.html

Recomandarii
stresul ingrasa, lipa somnului, nervozitatea, depresia etc
incerca sa duci o viata sanatoasa in toate

| vasilepetrut16 a răspuns (pentru kiki91007):

Dar eu nu mananc mult, ba chiar din contra. Sunt genul mai slabut, dar totusi exista un strat de grasime si as vrea sa il dau si pe el jos. Daca nu stii situatia nu mai vorbi.

| CristianMarius1995gi7u a răspuns:

Cred ca flotarile.

| LeKko a răspuns:

Exercitiile pentru abdomen nu ajuta asa mult cum cred unii,pentru ca,acele exercitii dezvolta musculatura abdominala,nicidecum nu inlatura grasimea! eu am reusit prin metoda: fara paine,mese dese si scurte,alergari si multa miscare pentru arderea grasimilor din organism! nici regimul alimentar strict nu ajuta, pentru ca, in momentul in care organismul pierde, se hraneste in primul rand din musculatura, deci slabesti total

| many404 a răspuns:

In primul rand sa nu manaci ce contine grasimi, mai multe salate si nu mai trebuie sa mananci dupa ora 6 seara, abdomene, gasesti tot felul de exercitii pe net.