| Ofiintă a întrebat:

Ce efecte are saritul corzii? Poti sa slabesti si la abdomen?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| IoanapSG a răspuns:

Eu iti dau doua siteuri La unul dintre ele scrie sus " Fi barbat " dar sa stii ca nu este adevarat este doar o reclama pentru barbati iar mai jos este si pentru fete si pentru baieti pentru ca si baieti sar coarda nu numai fetele.
Fa clic pe scrisul albastru de mai jos.

http://www.slabire.info.ro/articole_detalii.php?id=94&pag=1&par=0

http://www.fiibarbat.ro/un-exercitiu-fizic-extraordinar-saritul-corzii/

Si sa stii ca din ce am citit eu in unul dintre siteuri scrie ca sarind coarda te ajuta sa slabesti.
Deci eu iti propun sa citesti tot ce ti-am dat eu.
Sper sa te ajute cea ce team dat eu.
Succes.

| Ofiintă explică (pentru IoanapSG):

Am citit si eu site-rile anterioare inainte de postarea intrebarii dar nu stiu cat de adevarate sunt de aceea am apelat la parerile voastre.

11 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Arzi caloriile.
Pa, pa.

| ZoeyMe a răspuns:

Nu e bine sa bei apa inainte sa mananci, marimea furculiteolor chiar nu are nici o legatura si evident ca persoanele care citesc eticheta alimentelor sunt preocupate de slabit caci se uita cate calorii au.Ai citit, macar ce scrie acolo?

| Ofiintă explică (pentru ZoeyMe):

Normal ca nu are nicio legatura " marimea farfuriilor, culoarea lor si mai stiu eu ce prostii s-au spus, sincer eu nu ma preocup cu asa ceva pentru ca sunt doar niste banalitati, un bun exercitiu pentru silueta este efortul fizic sau miscarea fara de ea nu ai nicio sansa sa slabesti, viorel 1986 cu site-ul lui se insala.

| mihaitaLGP a răspuns:

N-ai vazut asa ceva, asta e tara in care toti sunt experti in orice.
Numai aberatii sunt mentionate.

Practic culturism si iti spun atat din propie experienta cat si din ce am citit.

Exercitiile abdominale sunt degaba daca nu sunt urmate de un antrenament cardio.

Celulele tale musculare se schimba lunar, mor si sunt inlocuite de alte celule.
Daca raportul caloric zilnic este depasit in functie de varsta, greutate si efortul pe care il faci, aceste celule vor venii intr-un numar mai mare.

In concluzie celulele in plus se vor transforma in strat adipos (grasime).

Acesta este fenomenul ingrasarii.

Poti stimula masa musculara abdominala prin exercitii cat vrei, doar dezvolti masa musculara, grasimi arzi prea putine.
Aceasta masa musculara indiferent cat de dezvoltata este, este acoperita de acel strat adipos.

Acel strat este inalturat eficent prin exercitii cardio.

Alergat, bicicleta, banda, inot, sarit coarda, stepper. etc.

Alergarile intense si ritmice in aer liber sunt cele mai eficente in arderea grasimilor si le poti combina cu saritul corzii.

Saritul corzii dezvolta si masa musculara abdominala, este un bun exercitiu.
Exercita presiune pe tot corpul saritul corzii.

Sper ca ti-am fost de ajutor.

| Ofiintă explică (pentru mihaitaLGP):

Multumesc pentru raspuns:*

| JokerV a răspuns:

Nuprea

| Saveryo a răspuns:

Nu poti slabi, trebuie sa faci Jogging, coarda doar tonifiaza!

| byanka32 a răspuns:

Nu dar poti sa ti rupi gatul laughing

| Ofiintă explică (pentru byanka32):

Imi spui si cum?

| AbandonedSoil a răspuns:

Da... Cat de cat... Dar nu cat iti poti imagina tu, trebuie sa faci Jogging (aia da schimbare)