| stangaionut a întrebat:

de saptamana viitoare o sa incep sa merg la sala de forta..si vreau sa va intreb: trebuie sa tin un regim sau ceva de genu? Si ce trebuie sa mananc si ce sa nu, ce alimente cu proteine multe sa mananc? Si daca as manca salate de genu: branza de vaca cu castraveti si rosii e bine? Multumesc

6 răspunsuri:
| cristinela4 a răspuns:

Trebuie sa te starui sa nu manici macar cu jumatate de ora inainte de a incepe antrenamentul, dar iti poti lua cu tine un snikers sau ceva de genu pe care sa-l maninci dupa antrenamente, de asemenea sa ai cu tine si o sticla cu apa, pentru ca vei avea nevoie. Ca produse ti as recomanda oua, lapte, brinza, carne. Bafta!

| SiLaS a răspuns:

Normal ca trebuie sa ai o alimentatie speciala deoarece in sportul acesta alimentatia conteaza 80-90%.Trebuie sa ai zilnic asigurat 2g proteina/kg corp, adica daca ai 60kg trebuie sa consumi zilnic 120g de proteina+carbohidrati daca esti ectomorf trebuie sa ii ai la fiecare masa.

| Cosmin86 a răspuns (pentru cristinela4):

Snikers? Vrei sa spui shake proteic + creatina, eventual si o glutamina.

Ce sa faca un snikers cu 3 grame amarate de proteina?

| Opincaru_Alexandru_1988 a răspuns (pentru Cosmin86):

Dupa antrenament ai nevoie si de carbohidrati de aia zicea de snikers. Dar as recomanda Inainte de antrenament Arginina si Creatina...iar dupa anternament Proteina si Dextroza

| Cosmin86 a răspuns (pentru Opincaru_Alexandru_1988):

Da, e bine si asa.

| Opincaru_Alexandru_1988 a răspuns:

In primul rand trebuie sa cauti necesarul tau caloric care se calculeaza in functie de sex, varsta, inaltime, greutate si activitatea care o faci.