| NeedHelpss a întrebat:

Fac sala de aproape 1 an. E drept in acest an am mai avut pauze de cate 1-3 saptamani. Am crescut foarte bine in piept, dar am o problema la brate. Nu reusesc sa depasesc 32. Am 16 ani jumate, 1, 77 m inaltime, si 61 kg, tip ectomorf. Iau foarte greu in greutate. Am plecat de la 57 kg, si intr-un an am ajuns la 61. Mananc 4-5 mese in timpul scolii, iar cand sunt liber toata ziua mananc 5-6 mese. Am mai incercat si un supliment, am incercat cam 1 luna cu gain fast, dar nu in fiecare zi, odata la 3 zile cam asa, mega mass la fel, sunt cam costisitoare. Merg la sala 4-5 zile pe saptamana, program piept+biceps, spate+triceps+lombar, umeri+trapez, picioare+abdonem+antebrat, bag cate 4 aparate a serii de 10-12 repetari si odata la 3 sapt cu greutati mai mari serii a cate 6-8 repetari. Am incercat sa mai variez programul biceps+triceps, dar tot degeaba, tot nu cresc in brat. Voi ce m-ati sfatui sa fac sa cresc mai rapid in brat?

2 răspunsuri:
| kbxftw a răspuns:

Ce exerciţii faci pentru biceps şi pentru triceps?
Cu ce greutăţi? Câte repetări?

| NeedHelpss explică:

Biceps : Flexari la banca scott 4x12 25-35kg cresc la fiecare serie, gantere 10kg 4x10-12 repetari, bara dreapta din picioare flexari 5kg pe stanga, 5 pe dreapta 4x12, si la scripeti 4x10-12 15-20kg Triceps: Flotari la paralele 4x12, extensii cu sfoara 4x12 33kg, bara Z culcat, 4x20 5kg pe o parte, gantera 15kg dupa cap 4x12