| Polinco a întrebat:

Fac sală de o lună, iar primele 2 săptămâni am luat suplimente proteice și după nu am mai luat. Mă poate afecta asta? Adică, să pierd din masă musculară sau ceva de genu?

8 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Ai putea pierde, proteinele practic te umflă, crede-mă dacă nu documentează-te?

| Polinco explică (pentru Celcestietot):

Eu mă refer la suplimentele alimentare(proteine). Nu la proteinele pe care le iau direct din mancare.

| Anonim53220 a răspuns (pentru Celcestietot):

Esti paleta, proteinele nu te umfla deloc, tu iti eie proteine din mancare, avand in vedere ca trebuie sa faci surplus caloric, automat ai nevoie de mai multe proteine, si cum le obtii greu, proteinele (ca supliment) te ajuta sa iti atingi cantitatea de proteina necesara

| aXy99 a răspuns:

Nu, dar daca nu vei consuma suficiente proteine s-ar putea sa cresti mai greu sau chiar sa stagnezi daca nu reusesti sa fii nici in surplus caloric.

| Paul754880338 a răspuns:

Hai sa desfacem intrebarea ta in cateva intrebari mai simple. Ce se intampla daca iei suplimente dar nu te antrenezi? Daca te antrezi, iei suplimente dar nu te odihnesti suficient si nu manaci cum trebuie? Daca ai gasit raspunsurile atunci hai sa stabilim o ordine a importantei! Deci:
Antrenamentul
Odihna si alimentatia

Suplimentele.
Ai vazut ca le-am pus pe ultimul loc la mare distanta de celalalte. Mirajul suplimentelor este uneori mai mare pe eticheta si reclama decat in realitate, dar odihna mancarea si antrenamentul sunt certitudini. Deci acum ca ai raspunsul nu te ingrijora daca nu ai bani de suplimente. Succes mai departe!

| Cosmin86 a răspuns:

Care masa musculara intr-o luna? Masa musculara pui dupa 1 an (incepi sa pui dupa un an, seris pui dupa 4-5 ani).
Intr-o luna abia te incalzesti putin si te obisnuiesti (cat de cat) cu programul de antrenament.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Celcestietot):

Serios? proteinele practic de umfla?

Esti doar un copil mic care isi da si el cu parerea, nu?

| cristiww a răspuns (pentru Cosmin86):

Se zice ca daca faci totul corect si te ajuta si corpul poti pune intr-o saptamana cam 100-250g de muschi MAXIM MAXIM si asta daca esti incepator. Deci ceea ce spui tu e perfect adevarat!
In practica multi retin apa multa si grasime si au senzatia ca au pus muschi.
Deci intr-o luna 400g-1kg de muschi e maximul care... adaugat la cele 60-70kg ale corpului e insesizabil.
Cum spui si tu, muschii adevarati se pun greu de tot.