| PsyhoChild a întrebat:

Vreau sa ma apuc de sala pentru slăbit, dar în același timp sa cresc masa musculară. Se poate? Dacă da ce suplimente imi recomandați(batoane proteice de exemplu)?
Mentionez ca am ca scop sa slabesc doar 5-6kg.

Răspuns Câştigător
| SynapseNinja a răspuns:

Îți recomand să consumi multe proteine și vitamine naturale cum ar fi, cele din fructe, legume, brânză (fără e-uri sau aracet), ouă etc. Îți propun ca la inceput sa te axezi mai mult pe partea de slăbit, de fitness (cardio etc), dar poți face și ceva exerciții de forță (haltere dar nu greutăți mari). După ce ai dat jos câteva kilograme (3-4 kg), te poți axa mai mult pe masa musculara.

| Cosmin86 a răspuns (pentru SynapseNinja):

De cand naiba sunt proteine in fructe si legume?

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu nu inteleg cum e posibil sa acumulezi ceva fiind pe minus, e impotriva fizici

| Cosmin86 a răspuns:

Evident ca NU se poate.

Cand pui muschi esti in SURPLUS CALORIC, adica mananci 2500-3500 kcal pe zi.

Cand slabesti esti in DEFICIT caloric, adica mananci 1500-2000 kcal pe zi.

CUM NAIBA poti sa fii si in deficit si in surplus in acelasi timp? Poate doar daca traiesti in paralel intr-un univers paralel laughing

Intai slabesti si apoi pui muschi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai bine faci intai muschi deoarece acestia pot stoca de asemenea energie si te vei ingrasa mai greu dupa, ceea ce inseamna ca poti slabi chiar facand nimic (daca ai suficienti muschi).

| DOOOPX a răspuns:

Nu poti sa le faci pe ambele, mai intai conceantreaza-te pe slabit.

| BlackLight1987 a răspuns:

Daca vrei sa crești in masa dar și să slabesti, iti recomand o dieta bogata in proteine, fără suplimente alimentare, și mult efort fizic pe grupa de mușchi pe care vrei sa o dezvolti.

| Cosmin86 a răspuns (pentru BlackLight1987):

Serios? si cu dieta aia cresti in masa si slabesti?

esti doar un COPIL MIC care isi da si el cu parerea, nu?