Întrebare recomandată | MihaelaDart a întrebat:

Varsta: peste 30 de ani si inaltimea mea este de 1.77, daca e sa ma iau dupa ea ar fi normal sa fiu undeva la 67 kg, cu toate ca nu se pun unde trebuie si se strang cel mai mult la coapse si abdomen foarte mult, nici de cum in celelalte parti ale corpului. Din luna februarie am inceput sa mananc mai putin, deja stomacul meu s-a obisnuit nu mai simt nevoia sa mananc mult, de inteles, am eliminat pastele fainoase, prajelile, painea si sucurile din comert. Oricum nu prea ma omor cu carnea in general, prefer sa imi gatesc ceva din legume o mancare rapida, fructele sunt preferatele mele, cat la 2-3 zile imi fac ceaiuri din fructe sau plante medicinale, salate. Astfel am inceput sa slabesc de la 80 kg si ieri cand m-am cantarit aveam 66 kile.

Cam cate kilograme se poate slabi intr-o luna de zile mergand la sala de fitness de 2 ori pe saptamana a cate 2 ore sedinta? Se vad rezultatele dupa 4 saptamani?

De saptamana ce urmeaza, de luni mai exact, voi merge la sala de fitness pentru tonifiere si intarirea masei musculare.

(mai multe ore la sala pe saptamana nu se pot face, asta e programul in comuna unde locuiesc)

Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Lothar a răspuns:

Chiar nu stiu ce poti face in 2 ore la sala.un antrenament e de 1 ora maxim, arata prea bine pentru tine probabil
Dar daca te tii normal ca se vad rezultate in 1 an, antreneaza te nu mai sta la discutii:p si mai e si chestia cu capul, cat timp te gandesti ca n o sa slabesti sau esti stresata o sa tot pui sunci

6 răspunsuri:
| Lothar a răspuns:

Stai putin :p, ca sa ti modelezi corpul ai nevoie de un balans intre exercitii fizice si alimentatie, doar cu alimentatia nu rezolvi nimic
Poti sa te duci la sala de fitness si sa nu faci nimic si nu slabesti deloc, depinde ce faci la sala de fitness
2 ore este prea mult, ce vrei sa faci acolo? daca vrei sa iei masa si sa dormi o ora la sala atunci 2 ore e bine
2-3 ori pe saptamana sa alergi (nu alergari de 10 ore) sau 2-3 ori pe saptamana la sala e de ajuns in cazul tau, faci antrenament HIIT cardio si cu greutati, dupa 4 saptamani se vede rezultat da, dar treaba e sa te tii de alimentatie sanatoasa si sport
Poti si fara sala, alergi in parc 15 minute antrenament HIIT sau cat vrei tu sau faci flotari, genu, etc.
Am vazut majoritatea fetelor la sala fac abdomen in fiecare zi, nu asa dai grasimea de pe abdomen, parerea mea ca abdomenele sunt 0
Depinde de tipul tau de arderi cat timp poti slabi intr o anumita perioada, conteaza cum te vezi in oglinda nu cate kg ai

| MihaelaDart explică (pentru Lothar):

Iti dai seama ca nu merg la sala sa palavragesc laughing... Asa am inteles de la un prieten care merge ca se sta 2 ore. Oricum in acest timp se face si pauza a cate 10 minute. Au antrenator ce face aerobic si are grija si la partea de aparatura ("fiare").

In fiecare zi fac miscare, nu sunt acea persoana sa stea intr-un loc, zi de zi parcurg 2 km pe jos.

Si sa nu uit, iau si vitamine cat si calciu cu magneziu pentru a evita momentele cand am stari de ameteli.

Pentru inceput, antrenorul mi-a spus ca ma va lua cu abdomene si alte exercitii usoare, asa ca nu ma lasa de capul meu sa ma arunc la fiare care pe care.

| Lothar a răspuns (pentru MihaelaDart):

Inseamna ca nu i bun antrenorul si probabil prietenul tau care merge la sala si sta 2 ore nu are un fizic de invidiat.
Degeaba faci miscare 2 km pe jos daca nu faci ceva care sa ti accelereze pulsul si sa arda calorii.
Baga genuflexiuni pentru fund, fandari si indreptari, alergare tip hiit pentru slabit si circuit tren superior pentru tonifiere
Ai putea face doar genu, fandari si indreptari si aia e saptamana la sala, nu pierde timpul cu abdomene crede ma

| MihaelaDart explică (pentru Lothar):

Tocmai ca arata prea bine laughing si o alta amica care a plecat de la 90 kg cu o inaltime de 1.68 intr-un an de zile a ajuns de nerecunoscut, slabind foarte mult, asta pe langa alimentatia pe care o tinea.
Acasa daca nu am facut pana acum, sunt sigura si recunosc ca nu voi face, din cauza responsabilitatilor pe care le am, desi la sala cu mai multi astfel ma voi pune in miscare, ma voi antrena impreuna cu ei.

| MihaelaDart explică (pentru Lothar):

Nu sunt atat de obsedata incat sa ma cantaresc ora de ora laughing..., personal ma cantarec cam 1 data per luna, oricum imi dau seama si dupa haine cand am mai dat jos... cu toate ca vreau sa ma axez pe intarirea muschilor, din cauza ca la brate deja carnea a inceput sa se lase si sincer la varsta pe care o am, nu e deloc frumos aceasta carnita "curgatoare" o vad la mama mea care are 60 de ani, e o diferenta de varsta si nu ma simt bine in pielea mea, vreau o schimbare nimic mai mult cat sa ma reintorc la kg pe care le-am avut acum 4 ani la 54-55kg whistling.

Multumesc pentru raspuns!

un weekend minunat sa ai!

| MihaelaDart explică (pentru Lothar):

Ieri am avut prima ora, antrenorul este unul dintre cei mai buni, asta dupa ce i-am spus problemele mele si mi-a spus cam peste 3 saptamani ma baga si la "fiare" sub supraveghere, pana atunci facem cu colegii de grup tae bo si pilates in acelasi timp. Maine iar ma asteapta la orele de gimnastica. happy

| Lothar a răspuns (pentru MihaelaDart):

Chiar nu stiu ce poti face in 2 ore la sala.un antrenament e de 1 ora maxim, arata prea bine pentru tine probabil
Dar daca te tii normal ca se vad rezultate in 1 an, antreneaza te nu mai sta la discutii:p si mai e si chestia cu capul, cat timp te gandesti ca n o sa slabesti sau esti stresata o sa tot pui sunci