| SoleX a întrebat:

Am si eu o nelamurire,la ce grupa de muschi intra deadlifturile? Multi baga la spate pentru ca lucreaza si lombarii si majoritatea muschilor spatelui,pe de alta parte multi baga la picioare pentru ca lucreaza bicepsul femural si o parte din fesier, sa ma lamuriți si pe mine cand fac deadlifturi cu tot cu explicații

1 răspuns:
| Louys a răspuns:

Sa stii ca indreptarile in general sunt cunoscute si pentru faptul ca lucreaza foarte multe grupe de muschi, astfel incat mai multe variante sunt corecte.
In principal eu le gasesc utile pentru partea lombara, dar cum am spus, sunt mult mai multe grupe de muschi.