| Alexander2799 a întrebat:

Salutare, de curând m-am apucat de exerciții fizice, insa as avea nevoie de câteva sfaturi în legătură cu alimentația, am și un fix în cap sa devin vegetarian, eu cred ca am reușit, de asemenea am reușit sa nu mai mănânc nici dulciuri, imi puteți recomandata un meniu de alimentație care să nu conțină carne și sa ma ajute și la exerciții? Mulțumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| AnastasiaK a răspuns:

Cauta in primul rand sursele de proteine, ca asta e partea cea mai "complicata" la vegetarieni. Nu e nicidecum imposibil, dar daca nu esti atent, s-ar putea sa te trezesti ca nu-ti asiguri necesarul de proteine zilnic (cand ai carne inclusa in alimentatie, alea vin "by default" sa zic asa). Iar in rest, aplici principiile de nutritie obisnuite si alegi alimentele care se incadreaza in cazul tau, nu e mare filosofie.

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Caută și tu pe net meniuri vegetarienere că nu cred că se apucă nimeni să-ți scrie câteva zeci de rețete... sunt blogg-uri și vlogg-uri grămadă pe subiectu ăsta

| xandra0301 a răspuns:

Cel mai bine mergi la un nutriționist.

| Hopahopa a răspuns:

Fiecare meniu este personalizat. Nu o sa poata nimeni sa iti ofere asa ceva, eventual doar ceva general. Dar parerea mea este ca pana sa mergi la un nuritionist, incepe tu asa usor sa elimini carbohidratii simpli și grasimile saturate din alimentatia ta ( popcorn, sărătele, margarina, zahar, sucuri, dulciuri, energizante, paine alba, cipsuri, patiserie ) Si o sa vezi ca rezultatele vor aparea incetul cu incetul chiar daca tu mai mananci si carne, carne slaba bineinteles