| Hellboy96 a întrebat:

Salut.
Am o întrebare mai specială...

Vreau să slăbesc măcar 10 kg și aș avea nevoie de niste sfaturi. Am inceput deja sa fac mișcare și să renunț la dulciuri sau sucuri.
Legat de alimentație, ce mâncare ar trebui să mănânc și ce nu ar mai trebui sa mănânc?
Sau ce altceva mă mai poate ajuta?

Mulțumesc anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poti manca: salate, vegetale si carne, 3 mese pe zi, fara snakuri intre mese, fara paine, sucuri si dulciuri.
Vegetalele pot fii crude sau gatite si trebuie sa fie 2 parti din farfurie si 150-200gr carne (carnea poate fii: de pui fara pielita, de porc fara grasime, sau de vita, ori curcan. ori peste).
Sportul este obligatoriu. Minim 1 ora pe zi unde transpiri.

| Donsavas a răspuns:

Carbohidrati complecsi daca tot ai renuntat la cei rafinati si multe proteine si grăsimi sanatoase

| bmerry a răspuns:

Dietele astea găsite pe internet sunt foarte periculoase. Nu cred ca vrei sa dai din una îl alta... Cel mai bun și avizat sfat ți-l poate oferi un nutriționist. Sunt niște analize speciale prin care iese la iveală ce ai in plus și ce ai in minus in corp. Astfel, nutriționistul îți poate personaliza o dieta asa încât sa completezi lipsurile și sa elimini plusurile. Te rog nu te înfometa și nu te încrede in diete miraculoase, sunt foarte periculoase, știu cazuri concrete de persoane care au făcut ulcer. Cu multa dorința și perseverenta se poate. Nu exista nici diete nici medicamente miraculoase. Exista stil de viața sănătos cu alimentație echilibrata și sport.

| annonim72 a răspuns:

Stiu o dieta care chir ajuta foarte mult doar ca nu e atât de sănătoasă dar e cu rezulatate foarte bune
ziua 1: lichiduri(apa/sucuri/ceai etc.)
ziua 2: fructe
ziua 3: iar lichiduri
ziua 4: legume
ziua 5: lichiduri
ziua 6: fructe și legume
ziua 7: apa
Poți sa o ții 7 zile ori doar 5
și + sa faci ceva exerciții
se poate de făcut acest program de doua ori la rând doar și după o mica pauza

| aiana2204 a răspuns:

Dieta 2468 e eficientă dar și grea. Astfel că prima zi mănânci 200 de calorii, a doua 400, a treia 600, a patra 800, și repeți. Dacă mănânci doar un număr fix de calorii, corpul se obișnuiește și stagnează în acea greutate, important este să schimbi numerele.