| qwertylovet a întrebat:

Salutare.
Ieri seara am luat ca prostul prea multa proteine, creatina si bcaa si mi-a fost rau, am vomitat, si nici azi nu ma simt prea bine.
Cupa este gradata de la 10 la 70.
Cate cupe de proteine, creatina si bcaa trebuie sa iau pe zi?
Multumesc de ajutor.
Tin sa precizez ca aseara din prostia mea, fara sa ma informez am luat in jur de 1 si jumate de proteine, jumate de cupa de creatina si aproape jumate de bcaa. stiu ca am facut o prostie. Am 19 ani.

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

In primul rand, cate proteine consumi pe zi din alimentatie?

Tu ai nevoie de 2 grame de proteina/kg-corp zilnic. Daca ai 80kg, asta inseamna 160 de grame.

Calculezi cate grame consumi din alimentatie si apoi completezi cu supliment cat sa ajungi la cantitatea respectiva.

De-aia se numeste supliment, sa suplimenteze ce nu poti acoperi din alimentatie. Asta trebuie sa calculezi tu.

5 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Chitaristul26 a răspuns (pentru Cosmin86):

2 grame pe kg corp este overkill. Mai bine intre 1.5-1.8 grame de proteine pe kg de masa FARA grasime.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Chitaristul26):

De ce sa fie overkill? Eu asa am crescut cel mai bine.

| Chitaristul26 a răspuns (pentru Cosmin86):

Pentru ca nu ai nevoie de proteine pentru grasime. Sure, poti sa iei mai mult decat ziceam eu, dar daca ai prea multe, corpul o sa le depoziteze ca grasime corporala. Si ma rog, over all, depinde de la persoana la persoana, de asta nu vezi niciodata un singur raspuns.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Chitaristul26):

Stiu, e un sport subiectiv, ce functioneaza pentru mine e posibil sa nu functioneze la fel si pentru tine.

Doar ca 2 gr/kg-corp e considerata cantitatea "optima" cand vrei sa cresti in greutate. O sa vada el care e cantitatea optima pentru el, cat timp intelege principiile de baza.