| SorinelF86 a întrebat:

Salutare, ma apuc din nou de sala dupa 3 ani de pauza si am nevoie de niste sfaturi concrete de nutritie, vreau sa-mi fac o dieta sanatoasa si vreau sa stiu ce alimente sa combin la o masa, ce sa consum si ce sa evit?
Tin sa precizez ca locuiesc la curte si dispun de gradina si o sera mica, unde pot sa cultiv legumele de care am nevoie.

5 răspunsuri:
| krypton1234 a răspuns:

Ai grija la carbohidrati consuma foarte putin fara zahar si fara paste fainoase si fara alimente uleioase

| Danut0123 a răspuns:

Salut, eu zic sa nu te iei dupa toata lumea dupa TPU, cel mai bine ar fi sa te duci la un medic, el iti va zice tot. Succes!

| SorinelF86 explică (pentru Danut0123):

Nu ma iau, cautam niste pareri. cred ca o sa caut un nutritionist dar asta daca sunt convins ca o sa ma tin de sala de data asta big grin

| CristiMC a răspuns:

Cat esti dispus sa investeti pe luna in acest sport! Nu o sa te creasca in masa musculara legumele, proteinele au rolul asta.
Evita consumul de: zahar, suc acidulat, fast food...

| CristiMC a răspuns (pentru Danut0123):

Sunt persoane pe aceasta categorie care stiu sa construiasca un plan alimentar mult mai bine decat un medic.

PS: de cand fac medicii planuri alimentare pentru culturism?