| anonim_4396 a întrebat:

Salutare TPU, cand ai febra musculara e bine sa mai continui sa faci exercitii?

16 răspunsuri:
| Trustmotorcy a răspuns:

Da, febra musculară este semnul că mușchii tăi evoluează. Exercițiile fizice vor diminua febra musculară.

| Apokales a răspuns:

Nu, nu este bine. Trebuie sa te odihnesti, sa mananci si maxim sa faci niste intinderi (stretching). Daca continui sa te antrenezi nu vei lasa muschiul sa creasca si sa se refaca, il vei obosi inutil. Citeste ce este ala supraantrenament si mai vorbim.

| Trustmotorcy a răspuns (pentru Apokales):

Nu pățește nimic dacă face antrenament cu febră musculară, o va avea în prima zi mai puternică, după o să-i treacă făcând tot mișcare. Dacă în prima zi de exerciții ai febră musculară nu înseamnă că este supra antrenament.

Am făcut fitness cu febră musculară, fără să fi avut în trecut vreo activitate fizică, iar febra e suportabilă după a doua sesiune de exerciții.

Supra antrenametul este atunci când ai de gând să faci 7 zile din 7 exerciții, fitness în fiecare zi, iar recomandat ar fi 4 zile pe săptămână, dintre care 3 sunt pentru pauza de refacere.

| baru a răspuns:

Este bine dar cu greutati usoare.

| Apokales a răspuns (pentru Trustmotorcy):

Da, asta daca nu antreneaza aceiasi grupa de muschi.

| Trustmotorcy a răspuns (pentru Apokales):

Da, dar nu cred că o să facă doar biceps în fiecare zi.

| MariannN20 a răspuns (pentru Trustmotorcy):

Nu fac, oricum va multumesc

| Adry05 a răspuns:

Mai ușoare, să nu forțezi prea mult. oricum febra cel mai repede trece când faci efort

| Apokales a răspuns (pentru Trustmotorcy):

E incepator, ma astept sa nu astepte 7 zile. Sunt multi care antreneaza pieptul de 3 ori pe saptamana, ca vor ei sa creasca mare.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Un mușchi neutilizat se atrofiază. cum? Zilnic.
Astfel, în caz de febră musculară, este bine să faci mișcare cu acei mușchi, dar mișcări lente, nu supra solicitare, nu exerciții care să solicite efort mare.

| Alverto a răspuns:

Mda, dar nu vei putea din moment ce te dor mușchii

| InvatamProgramare a răspuns:

NU trebuie sa te opresti de tot din activitate, febra musculara s-a facut datorita unor rupturi musculare minore, iar la acele mici rupturi ajunge lactoza si creaza acea usturime musculara.
Continund sa faci miscare usoara cu acele grupe de muschi la care ai febra e echivaleta cu un masaj.
Dar sub nici o forma sa nu fortezi acei muschi!

Bula
| Bula a răspuns:

La orice antrenament (sau efort fizic major) trebuie OBLIGATORIU sa faci exercitii de pre-incalzire (inainte) si de relaxare (dupa)!
In caz contrar, intre muschi apare un lichid albicios (calaptele), care cauzeaza dureriile numite "febra musculara", neplacute.

| Irinelp a răspuns:

Da e bine să continui puțin câte puțin că așa mușchi se obișnuiesc cu sportul, dacă te oprești la primele febre musculare mușchi tai se vor obișnui cu puțin efort și se vor mulțumi cu puțin și nu vei progresa.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Irinelp):

Te opresti sa se refaca fibrele si faci apoi, ca muschii oricum NU ii antrenezi zilnic, ci 3-4 zile pe saptamana (si mereu alte grupe).

| andreiandu211 a răspuns:

Salut, sunt antrenor personal online, daca vrei te pot ajuta cu sfaturi, programe nutritionale si antrenamente, andreiandu211 pe Instagram.