| JoinTu a întrebat:

Are ceva daca am febra musculara iar eu continui sa fac exercitii cu ganderele si flotari? Am auzit ca nu e bine sa faci exercitii cand ai febra musculara... e adevarat? Daca da...de ce?

Răspuns Câştigător
| ClauditzaXx a răspuns:

Buna. Nu-i adevarat ca se agraveaza sau altceva... cu cat te antrenezi cu atat mai bine, daca ai facut o data un exercitiu si ai facut febra trebuie sa faci si a doua zi pentru ca organismul sa se obisnuiasca, eu iti spun, pentru ca am facut sport de performanta:*. Succes!

| Dkgray a răspuns (pentru ClauditzaXx):

Microfisurile musculare au nevoie de timp pentru a se reface. Daca antrenezi o grupa musculara la care ai febra poti agrava traumele respective. Se intampla sa scapi de durere daca te antrenezi peste febra, asta datorita faptului ca pompezi sange in zona respectiva de aici venind si iluzia ca febra ar fi disparut. Sfatul pe care ti l-a dat ClauditzaXx este eronat.

| ClauditzaXx a răspuns (pentru Dkgray):

rolling on the floor) eu am facut sport de performantalaughing si stiu absolut tot despre sport, febra, si durerile ei.

| Dkgray a răspuns (pentru ClauditzaXx):

Ai falsa impresie ca stii, de fapt esti total pe dinafara. Am intalnit multe persoane de genul asta. Sa sustii ca stii totul despre un domeniu atat de vast, in care se fac cercetari si noi descoperiri si in zilele noastre este total aberant.
http://www.sport-fitness-advisor.com/delayed-onset-muscle-soreness.html
http://www.getfit.ro/......ulara.html

Alte răspunsuri
| ClauditzaXx a răspuns (pentru Dkgray):

Nu da tie iti e ciuda rau fratelaughing

| Cosmin86 a răspuns (pentru ClauditzaXx):

Cam are dreptate, sunt multi sportivi de performanta total pe dinafara. Si uiti un aspect, poate ai avut un genetic bun, nu toti oamenii reactioneaza la fel

| AncaD90 a răspuns (pentru Dkgray):

Bravo!

23 răspunsuri:
| Magnifico a răspuns:

Febra musculara se vindeca prin exercitii sa stii! Nu are nimic atata timp cat nu te fortezi la maximum!

Alte răspunsuri
Răspuns utilizator avertizat
| Cosmin86 a răspuns:

Lucrezi alte grupe pana iti trece febra. Lasa muschii sa se refaca

| Cosmin86 a răspuns:

DA, are, te supra-antrenezi si o sa ai progrese din parti.
Ordinea prioritatilor este : alimentatie, odihna, antrenament, suplimente.
Deci odihna ( cea pe care vrei sa o incalci ) e MAI IMPORTANTA decat antrenamentul.
Lasa muschiul sa se refaca 100 % inainte sa-l lucrezi din nou, altfel faci supra-antrenament.
Cauta pe google ce inseamna supra-antrenament si o sa vezi raspunsul la intrebare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vrei muschi si deja ai febra musculara oprestete, deja asta e supra antrenament nu o sa ai nici un rezultat si iti pui si sanatatea in pericol.
Numai comentarii tampite,, continua'', cand un om se simte rau pentru ca a facut un anumit lucru credeti ca daca el continua sa il faca o sa se simta mai bine?

| AlexandruGabriel1983 a răspuns (pentru anonim_4396):

Febra musculara e buna, nu e in nici un caz o stare rea? Iti indica faptul ca ai lucrat suficient de bine fibrele. Iar cei cu "sunt studii facute despre:" nu mai comentati pentru ca studiile nu sunt si nici nu vor fi niciodata suficient de corecte, deoarece se bazeaza pe cativa factori nu pe toti care există (unii fiind chiar necunoscuti).

Răspuns utilizator avertizat
| LauncherS a răspuns:

Nu cred ca are ceva, dar incearca mai usor.De acum inainte in timp ce faci exercitiile ia-ti bomboane in gura si ai sa vezi ca nu o sa mai faci febra muscularawinking

| Marius96 a răspuns:

Serios ClauditzaXx, eu nu te cred...
Sa zicem ca ai facut ieri genuflexiuni cu 60 kg, azi ai febra musculara si tu incerci sa faci iar genuflexiuni cu 60 kg. Tu ce crezi faci bine ceea ce faci? NU, deoarece vei intra in supraantrenament si dupa aia o sa-ti trebuiasca cv timp pana isi revine muschiul ( o saptamana, chiar doua poate )

| Ayuu a răspuns:

Nu! nu are nimic fiindca e bine sa faci miscare si prin exercitii o sa reusesti sa scapi de ea. deci continuawinking

| danadrian26 a răspuns:

Frate fa in continuare pentru ca miscarea = sanatate... atat doar sa nu te fortezi prea tare happy

| AlexandruGabriel1983 a răspuns:

Https://m.youtube.com/watch?v=oE6qz_xmlAc
Dacă știi engleză, după părerea mea este ca Scott face cele mai bune videoclipuri despre antrenamente și mușchii pentru că explică de ce și chiar are sens. Acolo ai un link la un video de al lui în care explică febra musculară, sper ca te am ajutat.