| Cristina0011 a întrebat:

Sunt o tipa o plinuta, de fapt lumea imi spune ca nu s grasa deloc, dar eu totusi tin un regim pentru ca vreau sa slabesc Vreo 5-6 kg
Si am un fund destul de ok, dar vreau sa il măresc, sa il fac mai rotund si sa il tonifiez, dar nu stiu exact daca imi sunt de ajuns exercitiile fara greutăți pentru ca nu vreau sa imi lucrez picioare cu greutăți, cel puțin nu pana mai slabesc...deci recomandări cum sa fac?

11 răspunsuri:
| Ivanov27 a răspuns:

Buna, de ce nu vrei sa lucrezi picioarele cu greutati? Te va ajuta sa slabesti, pentru ca muschi piciorului sunt mari fata de musculatura din partea superioara a corpului, si organismul tau va consuma mai multe calorii, daca vei face geno cu greutatii, fandarii, presa, flexi, etc.

| QRazvy a răspuns:

Whey protein si l-carnitina. Plus un plan de exercitii pe care il poti face si acasa. Si sa ai grija la ce mananci.

| Violleta2022 a răspuns:

Fundul se tonifica daca faci exercitii specifice.
Cum ai spus ca esti plinuta, iti recomand sa mergi la sala si sa lucrezi toate grupele de muschi, inclusiv cei fesieri, ca sa slabesti frumos si in acelasi timp sa-ti tonifici muschii fesieri.
Daca nua i un instructor la sala, vezi ca sunt zeci de exercitii pe internet.

| Cristina0011 explică (pentru Ivanov27):

Am greutăți de 2, 5 kg de 5 kg si de 10 kg dar nu vreau sa mi dezvolt mușchii prea rau si sa se vada un aspect musculos naspa...cel puțin eu stiu ca daca ai grăsime si lucrezi cu greutăți, grăsime se va transforma în muschi si eu vreau sa am picioarele mai subtiri decat acum
A ps prefer sa lucrez acasa decat la sala, adica fac mai multa treaba acasa decat la sala, am incercat

| Cristina0011 explică (pentru Violleta2022):

Fac exercitii pentru fund, de mai multe ori pe saptamana, le diversific
Ce vreau eu, e ca grasimea de pe fund sa o transform în muschi, sa am un aspect tonifiat, un fund rotund si oarecum mai mare
Dar pot sa fac chestia asta fara greutăți? Si daca nu, ce greutate ar trebui sa folosesc si cam ce fel de tip de ex...ps prefer sa fac acasa, am greutăți si acasa

| Cosmin86 a răspuns (pentru Cristina0011):

Crezi ca-ti dezvolti muschii "prea rau" cu 10kg amarate? Sunt fete care fac cu 60-70kg si nu au muschii dezvolti, doar arata bine si au fundul rotund si ferm.

Si grasimea NU SE TRANSFORMA in muschi, e IMPOSIBIL ANATOMIC ca o celula sa se transforme in alt tip de celula.

Cine ti-a zis asa ceva sa-i spui ca s-a uitat la prea multe filme SF.

| Cristina0011 explică (pentru Cosmin86):

Deci daca fac exercitii cu greutăți cam de 2-3 ori pe saptamana ( 10-15 kg) o sa topesc grasimile mai repede, ma si tonifiez frumos si o sa am si fundul frumos?
Pt ca sincer asta e frica mea, sa nu raman cu picioarele pe care le am acum, vr sa fie mai subtiri, fără un aspect bărbătesc ( Scz daca sunt putin ciudata pentru ca, cred asta) dar pur si simplu nu vreau sa am picioarele groase si musculare, vreau picioare subtiri si tonifiate feminin..ma rog intelegi ce spun

| Ivanov27 a răspuns (pentru Cristina0011):

Stai linistita, dureaza forte mult timp, foarte multa munca pentru a fi cum ai precizat ca nu iti doresti.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Cristina0011):

Si daca te antrenezi cu greutati mai mari nu pui muschi, stai linistita, muschii se pun foarte greu si cu multa mancare.
Spre exemplu, ai mancat vreodata 4 fripturi /zi timp de 1 an? Evident ca nu, asa ca nu prea pui muschi.

Muschii nu se fac asa usor cum cred oamenii... si NU se fac doar cu exercitii.

| Cristina0011 explică (pentru Cosmin86):

Bun, multumesc frumos, dar de unde stii atat de multe lucruri despre asta? Adica despre fitness si exercitiile de genul

| Cosmin86 a răspuns (pentru Cristina0011):

E hobby-ul meu pe care il practic de peste 10 ani.