Întrebare recomandată | Pasaniuc_Lucian_1986 a întrebat:

Sunt un pescar incepator si mi-am cumparat o montura gata facut cu ce o leg de firul pricipal? am loat agrafe DE PUTERE da nu stiu daca se leaga cu ELE.
montura ii cu momitor arata cam asa http://www.pescuitul.ro/......ccesorii/.

acu ii cu fir de par.
intre momitor si carlig este un vartej.
si dupa momitor este un nod opritor si o bucla si nu stiu cum sa leg bucla aia de firul principal

3 răspunsuri:
| paulpaul25 a răspuns:

Ai putea sa urmaresti cateva tutoriale, explicate foarte amanuntit pe youtube.
https://www.youtube.com/watch?v=oqmUUY9n1bY
sau in limba engleza cautand : carp rig.
Totusi cel mai bine ar fi sa intri pe un forum de specialitate unde o sa gasesti toate informatiile legate despre pescuitul la crap si nu numai.

Fiind incepator eu ti-as recomanda sa incepi cu pescuitul la feeder. Din punctul meu de vedere este mult mai eficient pentru partidele scurte de pescuit dar nu numai, mai putin costisitor si implica tehnici mai simple, deci si un echipament mai redus si mai ieftin. Pescuitul la crap, cu lansete puternice, foarte multe briz-brizuri implica o cheltuiala foarte mare, si o placere mai redusa. Iti spun asta din propria experienta. Dar nu generalizez, difera de la persoana la persoana. Eu unul gasesc pescuitul la feeder mai placut, se leaga mai mult de notiunea de "pescuit" adica este oarecum mai simplu.
Mult noroc si fir intins!

| theodorafemme2001 a răspuns:

Care este intrebarea?

| RatonulGaming2014 a răspuns:

Uita-te pe youtube sau pe google