| D2ER a întrebat:

Știți careva un tratament eficient pentru spasmele în timpul efortului fizic?
Am luat magneziu, potasiu, calciu, am băut lichide, incalzire inainte de efort, dar degeaba, dupa o ora de efort am spasme la ambele picioare.

2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pai marea majoritate a sportivilor amatori sau profesionisti nu au spasme dupa antrenamente
poate este o probleme medicala la tine, poate!
seamana cu ceea ce se numeste spasmofilia ceea ce resimti, seamana nu pun eu diagnostice pe net! https://www.drmax.ro/......-tratament

| nukeyly a răspuns:

Dezechilibrul calciului si magneziului din organism, dar la analiza generica, calciul in sange nu iti arata si calciul din osase unde is depozitele principale, daca astea le ai pline tot ar trebui sa intre in normal.
Daca nu poti tine o dieta echilibrata sa-ti asigure tot pe instalati; si mergi pe vitamine si minerale clasice astea se absorb jenant ~20%; mergi pe lipozomale 99%, is mai scumpe dar calitatea e alta.

w.viataverdeviu.ro
Majoritatea suplimentelor tradiţionale nu sunt absorbite eficient de către organism. Spre deosebire de acestea, suplimentele lipozomale sunt produse printr-o tehnologie inovativă care asigură absorbţia de până la 99% a nutrienţilor.