| anonim_4396 a întrebat:

Știu că la un antrenament de forță nu trebuie să trec de 5 repetări, cu ce greutate trebuie sa fac? Dar ce fac daca nu am o greutate destul de mare?

3 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Ai grija cu forța sa nu strici coloana un disc intervertebral. Respecta mișcările corecte și încălzirea.
Nu stiu dacă ți-a spus cineva înaintea mea că nici mie nu imi spusese nimeni
Atenție coloana se rupe in realitate se sparge ca si coaja de ou dacă faci mișcări incorecte!
Si nu faci încălzire.

Greutăți ia niște saci de ciment nisip pietroși construiești ceva sa vezi tu acolo greutăți.
Am făcut eu zilele trecute gard am cărat saci de 50Kg de ciment.

| Ionicaestecher123 a răspuns:

Ca sa crești în forță trebuie sa faci mai puține repetări dar cu greutăți mari.
Greutăți mari adică cu cât kg ai fii tu confortabil să duci 5-8 repetări ușor și corecte.
Și între 1-2 serii.
Daca vrei să crești in masă musculară trebuie greutate mai mică și mai multe repetări și între 2-3 serii și între 8-15 repetări.
Fundă?

| andreipopandescu33 a răspuns:

Poti trece de 5 repetari fa cu cat esti tu confortabil