| mihaitzacelviteaz a întrebat:

TPU am si eu o intrebare intrebatoarelaughing :La sah daca un pion are dreptul de a trece de pionul adversar fara sa il ia? adica e obligat ca sa il ia pe pionul inamic sau poate trece pe langa el? HELP!
FUNDA!laughing)

Răspuns Câştigător
| Catalyn13Barcelona a răspuns:

Pai deci daca pionul tau si pionul adversarului sunt fata in fata nu ai voie sa il ocolesti ( nu permite regula jocului ). Daca pionul tau este pe o patratica si al adversarului este pe diagonala stanga sau dreapta ai voie sa il iei sa sa te duci inainte. Doar in cazul asta, in rest daca esti cu pionul fata in fata cu el nu ai cum sa il ocolesti. Sahul este mai mult un joc de indemanare, gandire foarte multe si logica. Si mie imi place sahul foarte mult si bat si oamenii mai mari ca mine si eu am doar 13 ani. Iti urez succes in urmatoarele jocuri de sah si poate o data ne-om intalni la o partida happy. Bafta in continuare la sah matwinking Funda?

4 răspunsuri:
| razvangabriel96 a răspuns:

Nu ai cum sa il ocolesti, daca st fata in fata nu poti sa ii misti si doar daca st pe diagonala mergand un patratel poti sa il iei... funda

| Sebastian11x1 a răspuns:

Poate trece, nu e obligat sa-l ia

| mihaitzacelviteaz explică:

Mersi mult all happy

| BlEetT a răspuns:

Pai man... daca pionul tau este fata in fata cu pionul adversarului nu puteti misca nici unul! pionii se scot doar in alteral. adica pe diagonala si doar cate o patratica de aia... FUNDA?