| anonim_4396 a întrebat:

Urgent!
Dozarea efortului fizic conform stării de sănătate, particularităților de vîrstă, gradului de dezvoltare și pregătire fizică a omului.
Pulsul mediu individual de antrenament - criteriul de bază în reglarea efortului fizic.

4 răspunsuri:
| SabinaRsT a răspuns:

Respiratia este cea mai importanta.

| Elle12 a răspuns (pentru SabinaRsT):

Am nevoie de ceva mult mai detaliat.

| SabinaRsT a răspuns (pentru Elle12):

Atunci cand respiri corect efortul se dozeaza automat dupa rezistenta organismului tau la efort. Iti poti da seama sigura cand e prea mult sau cand poti mai mult, insa asta tine foarte mult de autocontrol daca ma intelegi.

| G28AEjdvjRaendnPrT a răspuns:

Faci sport-respiri.